Military Subjects: Organization, Strategy & Tactics

British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815: 14th Regiment of Foot

By Steve Brown

Secondary Titles:

Bedfordshire (to 1809): thence Buckinghamshire

Regimental History

1685:

22 August – raised in Canterbury by Sir Edward Hales

1804:

1 August – 2nd Battalion formed at Bedford

1813:

3rd Battalion formed at Weedon

1816:

17 December – 3rd Battalion disbanded at Deal

1817:

2nd Battalion disbanded at Chichester

Colonels

1789:

18 November

George Hotham

1806:

8 February

Harry Calvert

Stations and Combats – 1st Battalion

1793:

March – Dover; to Holland; Famars; Valenciennes; Lincelles; Dunkirk; Vervice

1794:

Flanders - Wevelghem; Cateau; Premont; Landrecies; Tournay; Antwerp; Nijmegen

1795:

Geldermalsen; retreat to Bremen; Bremenlee; May – Harwich; Warley; Southampton; to Quiberon Bay (did not disembark)

1796:

February – to West Indies; April – Barbados; St Lucia; Morne Fortuné; St Vincent; Barbados

1797:

Cariacou; Trinidad; Martinique; April – Puerto Rico; Martinique

1798:

Martinique (Fort George)

1799:

Martinique (Fort George)

1800:

Martinique; September – St Pierre

1801:

April – Trinidad

1802:

Trinidad; February – Martinique; August – Trinidad; few survivors to England

1803:

March – Silverhill; Gosport; Winchester; Winchelsea (recruiting)

1804:

Winchelsea; Sussex coast

1805:

Winchelsea; October – to Hanover

1806:

Hanover; February – England; Kent; Shornecliffe; December – to Ireland

1807:

Ireland; May – England; June – to India; Fort St George (Madras)

1808:

January – to Tranquebar; Madras

1809:

Madras; changed title to Buckinghamshire

1810:

Madras; June – to Rodriquez; November – Mauritius; Port Louis

1811:

March – to Java; Bantam; Batavia; August – Weltefreden; Cornelis; Jattoo; JAVA

1812:

Batavia; June - Djoojocarta

1813:

Borneo – Sambas; October – Madras

1814:

Madras

1815:

India – Berhampore; Nepal; Dinapore; Hattras; Pindaree; Cawnpore

Stations and Combats – 2nd Battalion

1804:

1 August – formed at Bedford

1805:

Bedford

1806:

To Ireland

1807:

Ireland

1808:

September – Cork; to Spain; Corunna; Sahagun

1809:

CORUNNA; February – Portsmouth; Buckingham; July – Portsmouth; Walcheren; Flushing; October – England; Steyning

1810:

March – to Malta; Gibraltar; 2 companies to Tarifa; June – Malta

1811:

Malta; flank companies to Sicily

1812:

Malta; oversaw plague quarantine

1813:

Malta

1814:

Malta; March - Genoa

1815:

Genoa; July - Marseilles; December - Malta

1816:

Malta; April – to England

1817:

Disbanded at Chichester.

Stations and Combats – 3rd Battalion

1813:

Formed at Weedon from militia volunteers

1814:

England

1815:

24 March – ordered to disband, but sent to Belgium; Ostend; WATERLOO; Cambray; Paris

1816:

January – to England; 17 December - disbanded at Deal.

Careers of Senior Officers (shown as highest rank attained in regiment in the period)

Lt. Col. Welbore Ellis Doyle

Born Kilkenny 1758; served in American War; Lieutenant-Colonel of 105th Foot 21 March 1783; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 13 March 1789 (from half-pay 105th Foot); brevet Colonel 12 October 1793; Brigadier-General in Europe 1793; Major-General 26 February 1795; Colonel of 53rd Foot 2 November 1796; died in Ceylon 1798.

Lt. Col. Alexander Ross

Major in 14th Foot 14 March 1789; brevet Colonel 12 October 1793; commanded 14th Foot in Dunkirk 1793; Lieutenant-Colonel 7 June 1794; Lieutenant-Colonel in 90th Foot 17 December 1794.

Lt. Col. Hon. Alexander Hope

Born Scotland 1769; Major in 81st Foot 26 August 1794; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 17 December 1794 (on transfer from 2/90th Foot); commanded 14th Foot and severely wounded at Geldermalsen 1795; brevet Colonel 1 January 1800; Brigadier-General 11 February 1804; Lieutenant-Governor Edinburgh Castle 1804; Major-General 25 April 1808; Lieutenant-General 4 June 1813; died 1837. 

Captain William Ramsay

Brevet Major 22 November 1790; brevet Lieutenant-Colonel 9 September 1794; commanded 14th Foot at Tournay 1794; gone by 1798.

Lt. Col. William Burnett

Born Aberdeenshire 1762; brevet Major 1 March 1794; Major in 14th Foot 15 October 1794; Lieutenant-Colonel 9 November 1796; commanded 14th Foot in West Indies 1797; brevet Colonel 25 September 1803; on half-pay York Hussars 15 May 1805; Major-General 25 July 1810; Lieutenant-General 4 June 1814; died Kincardineshire 1837.

Major Alexander McBean

Major in 14th Foot 8 September 1795; retired May 1797.

Major Thomas Powell

Major in 14th Foot 3 May 1797; brevet Lieutenant-Colonel 11 May 1802; retired December 1802.

Captain William Browne

Brevet Major 22 November 1790; brevet Lieutenant-Colonel 9 September 1794; wounded and taken POW at Tournay 1794; died in Lisle 19 May 1795.

Major Ronald Hamilton

Brevet Major 9 September 1794; Major in 14th Foot 15 November 1796 (on transfer from 67th Foot); died in West Indies July 1797.

Major Frederick Benjamin Meard

Born Northumberland 1765; Major in 14th Foot 16 July 1797; retired May 1799.

Major Thomas Green Clapham

Major in 14th Foot 10 May 1799; died October 1803.

Lt. Col. James Watson, C.B.

Major in 14th Foot 3 December 1802; Lieutenant-Colonel 15 May 1806; commanded 1/14th Foot in India and Batavia 1807 to 1811; brevet Colonel 4 June 1814; subsequently Major-General 19 July 1821; Lieutenant-General 10 January 1837.

Lt. Col. William Shipley

Major in 6th Foot 27 October 1804; Major in 32nd Foot 1 December 1804; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 17 June 1806 (on transfer from 32nd Foot); retired September 1807.

Lt. Col. James William Graves

Born Ireland 1775; served in Flanders 1793 to 1795; served in West Indies 1795 to 1803; commanded 14th Foot survivors on return from West Indies 1803; Major in 14th Foot 22 October 1803; served in Hanover 1805; brevet Colonel 4 June 1814; subsequently Major-General 19 July 1821 (rank withdrawn 1826); died Jersey 1845.

Lt. Col. Montague Burrowes

Born London 1775; brevet Major 29 April 1802; Major in 14th Foot 1 August 1804; Lieutenant-Colonel 14 May 1807; commanded 2/14th Foot in Malta 1810 to 1814; brevet Colonel 4 June 1814; subsequently Major-General 19 July 1821; Lieutenant-General 10 January 1837; died Hampshire 1848.

Lt. Col. Hon. William Bligh

Born 1775; Major in 26th Light Dragoons 14 May 1799; Lieutenant-Colonel in 54th Foot 2 August 1800; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 16 August 1804 (on transfer from half-pay of 54th Foot); commanded 2/14th Foot in 1804 and 1805; retired June 1806; died 1845.

Major Montague Hotham

Born 1779; Major in 14th Foot 20 August 1804; died 1805.

Lt. Col. Nathaniel Burslem

Born Leicestershire 1770; Major in 14th Foot 7 March 1805; brevet Lieutenant-Colonel 1 March 1811; Lieutenant-Colonel 13 October 1813; commanded 1/14th Foot in India 1814 to 1816; on half-pay 25 March 1816; died 1856.

Major George Miller

Major in 14th Foot 15 May 1806; wounded at Jattoo 1811; died October 1812.

Major Joshua Loring Winslow

Major in 14th Foot 25 November 1806 (on transfer from 77th Foot); resigned September 1807.

Lt. Col. Sir Thomas Richard Dyer, Bart.

Served in Flanders 1793 to 1795; served in Helder 1799; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 6 October 1807 (on transfer from 1st Foot Guards); Military Commissioner to General Cuesta 1808; Assistant Quartermaster-General on home staff 1809; brevet Colonel 25 October 1809; subsequently Major-General 1 January 1812; Lieutenant-General 27 May 1825; died 1838.

Major William Wood

Served in Hanover 1805; Major in 14th Foot 14 May 1807; served in Peninsula November 1808 to January 1809; served in Walcheren 1809; commanded 1/14th Foot in Java 1811; Lieutenant-Colonel in 85th Foot 8 April 1813;  died 1870.

Major Francis Skelly Tidy, C.B.

Born Durham 1775; Served in West Indies 1792 to 1803; taken POW, spent 15 months on a prison hulk; Major in 8th West India Regiment 1807; Major in 14th Foot 10 September 1807; Assistant Adjutant-General to General Baird in Peninsula November 1808 to May 1809; served in Walcheren 1809; brevet Lieutenant-Colonel 4 June 1813; commanded 3/14th Foot at Waterloo; died in Canada 1835.

Lt. Col. Hon. William Stuart

Lieutenant-Colonel in 14th Foot 29 September 1807 (on transfer from 61st Foot); Captain & Lieutenant-Colonel 1st Foot Guards 6 October 1807.

Lt. Col. Jasper Nicholls

Born Berkshire 1778; served in India 1803 to 1804; Major in 45th Foot 6 July 1804; served in Hanover 1805; served in South America 1806; Lieutenant-Colonel Royal York Rangers 31 October 1807; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 31 March 1808; commanded 2/14th Foot 1808 to 1811; served in Peninsula November 1808 to January 1809; served in Walcheren 1809; Assistant Adjutant-General at Horse Guards 1811; Quartermaster-General in Ireland 1812; Quartermaster-General in East Indies 1813; served in Nepal 1815; subsequently Major-General 19 July 1821; Lieutenant-General 10 January 1837; died 1849.

Major Trevor Stannus

Major in 14th Foot 23 October 1812; wounded at Jattoo 1811; died January 1814.

Lt. Col. Hon. James Stewart

Major in 90th Foot 23 January 1813; Lieutenant-Colonel in 7th West India Regiment 3 June 1813; Lieutenant-Colonel in 14th Foot 13 January 1814; commanded 3/14th Foot 1814; Captain & Lieutenant-Colonel in 3rd Foot Guards 25 July 1814.

Major William Fawcett

Major in 14th Foot 22 April 1813; on half-pay 1820.

Major Peter Johnstone

Major in 14th Foot 1 July 1812 (on transfer from 4th Battalion of Reserve).

Major William Percival

Brevet Major 21 June 1813; Major in 14th Foot 12 January 1814; Lieutenant-Colonel in 67th Foot 23 March 1815.

Major John Keightley

Served in St. Lucia 1796; served in Walcheren 1809; Major in 14th Foot 13 January 1813 (on transfer from 2nd Garrison Battalion); served at Waterloo; brevet Lieutenant-Colonel 18 June 1815; Major in 23rd Foot 26 July 1816; died Wrexham 1852.

Major Eyre Coote

Brevet Major 4 June 1814; Major in 14th Foot 13 October 1814; on half-pay 1815; reinstated 5 September 1816.

Major William Moore

Major in 14th Foot 23 March 1815; on half-pay 1820.

Sources:

War Office. Army Lists 1796 to 1815. London: various years.

Cannon, Richard. Historical Record of the Fourteenth or Buckinghamshire Regiment of Foot: Containing an Account of the Formation of the Regiment, and of its Subsequent Services to 1845. London: Parker, Furnivall & Parker, 1845.

Chichester, Henry Manners, and Burges-Short, Henry. The Records and Badges of Every Regiment and Corps in the British Army. London: William Clowes & Sons, 1895.

Westlake, Ray. English & Welsh Infantry Regiments - An Illustrated Record of Service 1662-1994. Staplehurst: Spellmount, 2002.

McKenna, Michael G. The British Army – And Its Regiments and Battalions. West Chester , Ohio: The Nafziger Collection. 2004.

Reid, Stuart. Wellington’s Officers, Volume 1. Leigh-On-Sea: Patrizan Press, 2008.

Fletcher, Ian. Wellington’s Regiments. Staplehurst: Spellmount, 1994.

Park, S.J. and Nafziger, G.F. The British Miltary – Its System and Organization 1803-1815. Cambridge, Ontario: Rafm Co. Inc. 1983.

Philippart, John. The Royal Military Calendar, or Army Service and Commission Book. London: A.J. Valpy, 1820.

Hall, John A. A History of the Peninsular War: Volume VIII – The Biographical Dictionary of British Officers Killed and Wounded 1808-1814.  London: Greenhill Books, 1998.

London Gazette Website. May 2009.

The Napoleon Series – Peninsula Roll Call. May 2009.

 

Placed on the Napoleon Series: July 2009

More on the British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815 ]



© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]