Military Subjects: Organization, Strategy & Tactics

British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815: 15th Regiment of Foot

By Steve Brown

Secondary Titles:

Yorkshire East Riding

Regimental History

1685:

22 June – raised in Nottinghamshire by Sir William Clifton

1799:

25 November – 2nd Battalion formed at Horsham

1802:

2nd Battalion disbanded at Dublin

1804:

1 August – 2nd Battalion re-raised at Scarborough

1814:

October – 2nd Battalion disbanded at Jersey

1815:

2nd Battalion re-raised at Falmouth

1816:

25 January - 2nd Battalion disbanded at Guernsey

Colonels

1792:

22 August

James Hamilton

1794:

20 June

Henry Watson Powell

1814:

23 July

Moore Disney

Colonel-Commandant

1799:

25 November

Francis D’Oyley (until 1802)

Stations and Combats – 1st Battalion

1793:

Barbados; Dominica

1794:

February – to Martinique; detachment to St Lucia; Guadeloupe; Dominica

1795:

Martinique

1796:

250 remaining men to 45th Foot; officers and NCOs to England; November – Portsmouth; Derby

1797:

Derby – recruiting; April – Scotland

1798:

Scotland – Forres; Aberdeen; Coupar

1799:

Coupar; Sunderland; September – Canterbury; received 1,538 recruits from militia

1800:

Sunderland; May – to Ireland; August – Dublin

1801:

Dublin

1802:

Dublin; October – Limerick

1803:

Ireland - Athlone; Boyle

1804:

Ireland; December – to West Indies

1805:

March – Barbados; June – with fleet as marines; lose 200 men to fever

1806:

Barbados; draft of 124 men from 2nd Battalion

1807:

Barbados; April – Grenada; St Thomas; Santa Croix

1808:

Barbados; July – draft of 300 men from 2nd Battalion; December – 150 fever deaths

1809:

Barbados; MARTINIQUE; April – Mount Russel; Grenada

1810:

300 men on detachment to GUADELOUPE; battalion re-united there; draft of 190 men from 2nd Battalion; lose 276 men to fever

1811:

Guadeloupe

1812:

Guadeloupe; May – St Christopher; September – another 150 drafts from 2nd Battalion

1813:

St Christopher; more drafts from 2nd Battalion

1814:

St Christopher

1815:

St Christopher; Barbados; August – Guadeloupe; Barbados

Stations and Combats – 2nd Battalion

1799:

25 November – formed at Horsham from militia recruits

1800:

Sunderland; May – to Ireland; August - Dublin

1801:

Dublin

1802:

June – Dublin and Liverpool; disbanded at Dublin

1804:

29 June – re-raised at Scarborough

1805:

Scarborough

1806:

England; drafts to West Indies

1807:

England

1808:

England; drafts to West Indies

1809:

England

1810:

Sheffield; drafts to West Indies

1811:

June – to Jersey

1812:

Jersey; drafts to West Indies

1813:

Jersey

1814:

October – disbanded at Jersey

1815:

Re-raised at Falmouth (due to Napoleon’s return)

1816:

25 January – disbanded at Guernsey.

Careers of Senior Officers (shown as highest rank attained in regiment in the period)

Lt. Col. Sir William Myers, Bart.

Born Yorkshire 1748; Major in 26th Foot 13 May 1781; Lieutenant-Colonel in 15th Foot 14 February 1786 (on transfer from 26th Foot); brevet Colonel in North America May 1793; Deputy Quartermaster-General in Leeward Islands 1793; Quartermaster-General on staff November 1794; subsequently Major-General 14 May 1796; died in West Indies 1803. Father of Lt. Col. Sir William James Myers, commander of fuzileer brigade at Albuera.

Major Lyon

Reputedly commanded 15th Foot on Martinique in 1794 according to Sir Charles Grey’s report; I have been unable to find any details of this officer.

Major Mungo Paumier

Born Cumberland 1753; ADC to commander in West Indies 1793; Major in 15th Foot 1794; brevet Lieutenant-Colonel 9 September 1794; Lieutenant-Colonel in 70th Foot 22 September 1795; died 1820.

Lt. Col. Edward Madden

Born Ireland c1742; served in the American War; brevet Major 22 November 1790; Major in 15th Foot 8 October 1791; brevet Lieutenant-Colonel 1 September 1794; Lieutenant-Colonel 29 April 1795; commanded 15th Foot in Martinique 1795; brevet Colonel 1 January 1798; Brigadier-General in Ireland 1798; commanded 15th Foot in Ireland 1800; sold out 1802; rank stationary in 1820.

Major Thomas Welsh

Major in 15th Foot 29 April 1795 (on transfer from 6th Foot); brevet Lieutenant-Colonel in East Indies 1 January 1798; gone by 1800.

Lt. Col. Colin McKenzie

Born Aberdeen 1735; Major in 71st Foot 15 January 1780; brevet Lieutenant-Colonel 22 November 1790; brevet Colonel 21 August 1795; Lieutenant-Colonel in 15th Foot 1 September 1795 (on transfer from 92nd Foot); subsequently Major-General 18 June 1798; Lieutenant-General 30 October 1805; General 4 June 1814; died 1815.

Lt. Col. John Bathe

Major in 15th Foot 1 September 1795; Lieutenant-Colonel 26 November 1799; commanded 2/15th Foot 1799; resigned June 1801; Captain in Berwickshire Militia by 1803.

Captain Harry Ditmas

Born Yorkshire 1752; Captain in 15th Foot 25 November 1776; brevet Major 18 November 1790; brevet Lieutenant-Colonel 1 March 1794; invalid in West Indies and reduced on full pay; Captain of Independent Company of Invalids 11 January 1797; rank stationary in 1820; died Yorkshire 1830.

Lt. Col. Charles, Lord Sinclair

Born Scotland 1768; 13th Lord Sinclair in 1782; Major in 15th Foot 1 September 1795; Lieutenant-Colonel 3 December 1799; commanded 2/15th Foot in 1800; retired March 1802.

Captain Robert Wood

Captain in 15th Foot 19 December 1792; brevet Major 6 May 1795; Deputy Adjutant-General in San Domingo and brevet Lieutenant-Colonel August 1798; Major in 17th Foot 13 August 1799.

Major Richard Hindson

Major in 15th Foot 26 November 1799; retired October 1801.

Lt. Col. Duncan MacDonald

Brevet Major 1 January 1798; Major in 15th Foot 26 November 1799; Lieutenant-Colonel 16 March 1802; commanded 2/15th Foot in 1802; on half-pay on reduction of 2nd Battalion; Lieutenant-Colonel in 3rd Battalion of Reserve 1804.

Major Alexander Halkett

Major in 15th Foot 26 November 1799 (on transfer from 23rd Foot); Lieutenant-Colonel in Wemyss’s Fencibles June 1800.

Major John Carruthers

Major in 15th Foot 26 November 1799 (on transfer from 55th Foot); exchanged back to 55th Foot 2 October 1800.

Major Samuel Madden

Major in 15th Foot 10 October 1800; retired April 1805.

Lt. Col. James Robinson

Major in 15th Foot 4 March 1801; Lieutenant-Colonel 7 August 1802; gone by 1803 (on reduction of 2nd Battalion).

Lt. Col. Henry Green Barry

Born Cork 1770; Major in 55th Foot 6 July 1800; exchanged to 15th Foot 2 October 1800; Lieutenant-Colonel 4 March 1801; commanded 1/15th Foot 1801; served in West Indies 1805 to 1806; commanded 1/15th Foot in Guadeloupe 1810; brevet Colonel 25 July 1810; subsequently Major-General 4 June 1813; retired 1824; died 1838. Father of Sir Redmond Barry, eminent colonial judge.

Major Edward Copson

Born Warwick 1775; Major in 15th Foot 29 August 1801; transferred to 5th Foot 21 March 1805; died 1822.

Major Edmund Rolfe Boggis

Major in 15th Foot 4 September 1802 (on transfer from 18th Light Dragoons); Inspecting Field Officer of Yeomanry by September 1804.

Lt. Col. William Pearce

Major in 48th Foot 11 July 1803; Lieutenant-Colonel in 15th Foot 1 August 1804 (on transfer from 48tth Foot); retired January 1807.

Major Phineas Riall

Born Ireland 1775; Major in 15th Foot 31 April 1804; brevet Lieutenant-Colonel 1 January 1806; commanded brigade in Martinique 1809 and 1810; Lieutenant-Colonel in 69th Foot 27 December 1810; died Paris 1850.

 Lt. Col. William Sibbald

Major in 15th Foot 1 August 1804 (on transfer from half-pay of 35th Foot); Lieutenant-Colonel 31 January 1807; retired February 1813.

Lt. Col. Andrew Davidson

Major in 15th Foot 2 August 1804 (on transfer from 2nd Foot); commanded 1/15th Foot on Martinique 1809; brevet Lieutenant-Colonel 4 June 1811; commanded 1/15th Foot on St. Christopher 1812; Lieutenant-Colonel 4 February 1813; ADC to King and brevet Colonel 1825.

Major Hercules Renny

Born Scotland 1777; Major in 15th Foot 4 April 1805 (on transfer from 61st Foot); brevet Colonel 1 January 1812; later Inspecting Field Officer of Militia in Nova Scotia; on half-pay by 1820; died 1849.

Lt. Col. Alexander Milne

Major in 15th Foot 31 January 1807; Lieutenant-Colonel 4 June 1813; exchanged to 19th Foot 5 November 1815.

Major John Romer Meadows

Major in 15th Foot 27 December 1810; Lieutenant-Colonel 12 August 1819; died July 1820.

Major John Moore

No, not that one. Major in 15th Foot 4 February 1813; on half-pay after return from Foreign Service 1815.

Major Mark Anthony Bozon

Major in 15th Foot 4 June 1813; ADC to General Hodgson in West Indies 1813; on half-pay 25 December 1814; Major in 81st Foot 27 April 1815.

Sources:

War Office. Army Lists 1796 to 1815. London: various years.

Cannon, Richard. Historical Record of the Fifteenth or Yorkshire East Riding Regiment of Foot: Containing an Account of the Formation of the Regiment, and of its Subsequent Services to 1848. London: Parker, Furnivall & Parker, 1848.

Chichester, Henry Manners, and Burges-Short, Henry. The Records and Badges of Every Regiment and Corps in the British Army. London: William Clowes & Sons, 1895.

Westlake, Ray. English & Welsh Infantry Regiments - An Illustrated Record of Service 1662-1994. Staplehurst: Spellmount, 2002.

McKenna, Michael G. The British Army – And Its Regiments and Battalions. West Chester , Ohio: The Nafziger Collection. 2004.

Reid, Stuart. Wellington’s Officers, Volume 1. Leigh-On-Sea: Patrizan Press, 2008.

Park, S.J. and Nafziger, G.F. The British Miltary – Its System and Organization 1803-1815. Cambridge, Ontario: Rafm Co. Inc. 1983.

Philippart, John. The Royal Military Calendar, or Army Service and Commission Book. London: A.J. Valpy, 1820.

London Gazette Website. May 2009.

 

 

Placed on the Napoleon Series: July 2009

More on the British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815 ]



© Copyright 1995-2017, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]