Military Subjects: Organization, Strategy & Tactics

British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815: Royal Veteran, Reserve, and Garrison Battalions

By Steve Brown

The history of these particular units is confusing since the term ‘Garrison Battalion’ was applied to three different types of corps at various times in the period 1795 to 1816. Chronologically speaking, the evolution goes like this;

1.      A single Royal Garrison Battalion existed from 1795 to 1802

2.      It was disbanded and replaced by seven new Royal Garrisons Battalions in December 1802

3.      Sixteen Battalions of Reserve were raised in July 1803 in accordance with the Additional Forces Act

4.      The seven Royal Garrison Battalions were re-named Royal Veteran Battalions in July 1804

5.      The sixteen Battalions of Reserve were re-named Garrison Battalions in October 1804

6.      These sixteen battalions were disbanded and replaced by three new Garrison Battalions in February 1805

7.      The Royal Veteran Battalions were largely disbanded in 1814, but two were retained (4th and 7th) whilst six (1st, 2nd, 3rd, 5th, 6th and 8th) were re-raised in 1815 and disbanded in 1816. Technically these were new battalions, but have been covered under the description of the original unit for ease of reference.

8.      The Garrison Battalions were also largely disbanded in 1814, but two (3rd and 4th) were retained and re-numbered, and a new 3rd Garrison Battalion was formed in 1815 from invalids in Plymouth and Portsmouth and Chelsea out-pensioners. All three were disbanded in 1816 and 1817.

The main difference between Veteran and Garrison Battalions was that the former were intended as a home for deserving old soldiers no longer fit for regular duty, whereas the latter were intended for the left-over limited service men enrolled under the various forces acts of 1803 to 1806. However this distinction blurred over time as both were used for depositing worn-out old soldiers for garrison duties.

Part One – Royal Garrison Battalions and Royal Veteran Battalions 1795-1816

A Royal Garrison Battalion was raised on 1 September 1795, to provide a home-based unit to release regular battalions from garrison duty, therefore freeing them for overseas service. It was disbanded on 24 December 1802, and replaced with seven new Garrison Battalions, which were re-titled Royal Veteran Battalions on 30 June 1804.

Royal Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1795:

1 September - raised

1796:

Gibraltar

1797:

Gibraltar

1798:

Gibraltar; Jersey

1799:

Jersey

1800:

Jersey

1801:

Jersey

1802:

Jersey; 24 December – disbanded, officers retired on their full pay.

Senior Officers

1 September 1795:

Colonel - Robert Mason Lewis

3 December 1800:

Colonel - James Lumsdaine

1 September 1795:

Lt Col John Fraser

3 January 1802:

Lt Col George Vigoreux

1 September 1795:

Major John Wilbar Cook

The original Garrison Battalions were raised from 1802 onwards to provide home-based units to release regular battalions from garrison duty, therefore freeing them for overseas service.

The first seven Garrison Battalions were re-titled ‘Royal Veteran Battalions’ in July 1804, and new Garrison Battalions were formed out of Battalions of Reserve (see Parts Two and Three).

1st Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 1st Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 1st Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised at Portsmouth

1803:

Portsmouth

1804:

Portsmouth

1805:

Portsmouth; May - Gibraltar

1806:

Gibraltar

1807:

Gibraltar

1808:

Gibraltar

1809:

Gibraltar

1810:

Gibraltar; April – to England; June - Landguard Fort

1811:

Landguard Fort and Harwich

1812:

Landguard Fort

1813:

Landguard Fort; December – to  Holland

1814:

Holland; June – to England; 12 July – disbanded at Harwich

1815:

8 August – re-formed at Plymouth

1816:

31 May – disbanded at Plymouth.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – William Edmeston

30 June 1804:

Colonel – James Stewart

25 December 1802:

Lt Col Alexander Mair

1 August 1811:

Lt Col Charles Augustus West

25 December 1802:

Major Charles Leigh

18 April 1805:

Major Thomas Fortye

9 April 1807:

Major Simon Fraser

7 July 1815:

Major Alexander Rose

2nd Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 2nd Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 2nd Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised at Plymouth

1803:

Plymouth

1804:

Plymouth

1805:

Plymouth

1806:

Plymouth; December – detachment of 66 men to New South Wales Corps

1807:

Plymouth

1808:

Plymouth

1809:

Plymouth; July – 9 companies on Madeira; invalid company at Plymouth

1810:

Madeira

1811:

Madeira

1812:

Madeira

1813:

Madeira

1814:

Madeira; 24 September – invalid company disbanded at Plymouth

1815:

20 January – remaining 9 companies disbanded at London; June – 4 companies of 8th Royal Veteran Battalion on Heligoland ordered to form nucleus of new 2nd Royal Veteran Battalion; August – 6 new companies raised at Harwich; November – Heligoland companies united with Harwich companies

1816:

24 May – disbanded at Harwich.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – David Home

22 February 1810:

Colonel – Anthony Lewis Layard

1815:

Colonel – John Watson Tadwell Watson

25 December 1802:

Lt Col George Vigoureux

25 December 1802:

Major Henry Bowen

22 May 1806:

Major William White

3rd Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 3rd Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 3rd Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised on Jersey

1803:

Jersey

1804:

Jersey

1805:

Jersey

1806:

Jersey

1807:

Jersey

1808:

Jersey

1809:

Jersey

1810:

Jersey

1811:

Jersey

1812:

Jersey

1813:

Jersey

1814:

Jersey; 15 July – disbanded at Chelsea

1815:

June – 2 companies of both the 6th and 9th Royal Veteran Battalions used to form new 3rd Royal Veteran Battalion at Edinburgh

1816:

May – disbanded at Edinburgh.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – James Lumsdaine

14 May 1807:

Colonel – William Maxwell

1815:

Colonel - Sir Paulus Æmilius Irving, Bt.

25 December 1802:

Lt Col John West

25 December 1802:

Major William West

13 June 1805:

Major John Grant

31 December 1807:

Major Richard Augustus Wyvill

17 March 1814:

Major Robert Browne

4th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 4th Royal Garrison Battalion
1804-1814 – 4th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised in Ireland

1803:

Ireland

1804:

Ireland

1805:

Ireland

1806:

Ireland; December – detachment of 36 men to New South Wales Corps

1807:

Ireland

1808:

Ireland; Cork; 25 June – transferred 200 unfit men to new 12th Royal Veteran Battalion; to Portugal; August - Gibraltar

1809:

Gibraltar

1810:

Gibraltar

1811:

Gibraltar

1812:

Gibraltar

1813:

Gibraltar

1814:

Gibraltar; 24 September – disbanded at Deptford.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – Grice Blakeney

25 December 1802:

Lt Col Peter Daly

25 December 1802:

Major Robert Browne

17 March 1814:

Major E Cornwallis Moncrieffe

5th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 5th Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 5th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised on Guernsey

1803:

Guernsey

1804:

Guernsey

1805:

7 companies on Guernsey; 3 companies on Alderney

1806:

6 companies on Guernsey; 4 companies on Alderney

1807:

6 companies on Guernsey; 4 companies on Alderney

1808:

9 companies on Guernsey; 1 company on Alderney

1809:

9 companies on Guernsey; 1 company on Alderney

1810:

Guernsey

1811:

Guernsey

1812:

Guernsey

1813:

Guernsey

1814:

Guernsey; 26 July – disbanded at Chelsea

1815:

June – 3 companies of 11th Royal Veteran Battalion used to form nucleus of new 5th Royal Veteran Battalion

1816:

Tower of London; June – disbanded at Deptford.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – Charles Horneck

16 April 1804:

Colonel – Hon. Francis Needham

25 June 1810:

Colonel – John Manners Kerr

1815:

Colonel – Andrew John Drummond

25 December 1802:

Lt Col John Wilbar Cooke

17 May 1803:

Lt Col William Swinburne

5 February 1807:

Lt Col Henry LeBlanc

25 May 1815:

Lt Col Henry Powlett

25 December 1802:

Major Robert McCrea

29 June 1815:

Major Augustine Fitzgerald

6th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 6th (Royal North British) Garrison Battalion
1804-1814 – 6th (Royal North British) Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised in Scotland from Scots veterans

1803:

Scotland; 11 February – styled Royal North British

1804:

Scotland

1805:

Scotland

1806:

Scotland

1807:

Fort George

1808:

Fort George

1809:

Fort George

1810:

Fort George

1811:

Fort George, Fort Charlotte, Fort Augustus

1812:

Scotland

1813:

Scotland

1814:

Scotland; 28 July – 8 companies disbanded at Fort George; 2 companies used to form new 3rd Royal Veteran Battalion

1815:

Re-raised in Ireland using officers and men from 12th Royal Veteran Battalion

1816:

24 May – disbanded at Cork.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel - Sir Paulus Æmilius Irving, Bt.

31 March 1803:

Lt Col Hon. William Grey

1 August 1811:

Lt Col Alexander

25 December 1802:

Major James Rose

25 September 1804:

Major Simon Fraser

9 April 1807:

Major Thomas Fortye

25 April 1815:

Major William Collis

7th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 7th Royal Garrison Battalion
1804-1814 – 7th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1802:

25 December – raised at Fulham from cavalry and Foot Guards veterans

1803:

Tower of London

1804:

Tower of London

1805:

Tower of London

1806:

Tower of London

1807:

Tower of London: April – 500 men transferred to form new 11th Royal Veteran Battalion

1808:

Tower of London

1809:

Tower of London; detachment to Walcheren

1810:

Tower of London: September - Gibraltar

1811:

Gibraltar

1812:

Gibraltar

1813:

Gibraltar

1814:

Gibraltar; 17 August – disbanded at Chelsea.

Senior Officers

25 December 1802:

Colonel – Thomas Murray

25 December 1802:

Lt Col William Swinburne

17 May 1803:

Lt Col John Wilbar Cooke

1 August 1811:

Lt Col Hon. William Grey

25 December 1802:

Major Hugh Lord

16 May 1805:

Major Archibald Christie

25 April 1807:

Major Martin Alves

27 December 1810:

Major James Jonathan Fraser

8th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 8th Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 8th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1804:

25 December – raised at Fulham

1805:

Fulham; April - Portsmouth

1806:

Portsmouth

1807:

Cumberland Fort; October - 4 companies to Heligoland

1808:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1809:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1810:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1811:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1812:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1813:

Cumberland Fort; 4 companies on Heligoland

1814:

10 July – 6 companies disbanded at Portsmouth

1815:

June – remaining 4 companies transferred to new 2nd Royal Veteran Battalion; new 8th Royal Veteran Battalion formed from fit out-pensioners at Chelsea Hospital; Deptford; Jersey

1816:

Jersey; 3 June – disbanded at Portsmouth.

Senior Officers

1 January 1805:

Colonel – John Watson Tadwell Watson

15 June 1815:

Colonel – Alexander Mair

1 August 1805:

Lt Col Robert Walker

25 October 1805:

Lt Col William Osborne Hamilton

31 August 1815:

Lt Col Andrew Coghlan

12 January 1805:

Major Archibald Christie

15 August 1805:

Major William Morris

10 September 1812:

Major Clark Caldwell

25 May 1815:

Major John Williamson

9th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

1802-1804 – 9th Royal Garrison Battalion
1804-1816 – 9th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1805:

25 April raised at Edinburgh

1806:

Edinburgh Castle

1807:

Edinburgh Castle

1808:

Edinburgh Castle

1809:

Edinburgh Castle

1810:

Edinburgh Castle

1811:

Edinburgh Castle; 2 companies on Orkney and Shetland Isles

1812:

Edinburgh Castle; 2 companies on Orkney and Shetland Isles

1813:

Edinburgh Castle; 2 companies on Orkney and Shetland Isles

1814:

Edinburgh Castle; July/August – 8 companies disbanded at Edinburgh; remaining 2 companies on Isles used to form new 3rd Royal Veteran Battalion.

Senior Officers

21 March 1805:

Colonel – Colin Mackenzie

1 August 1805:

Lt Col William Osborne Hamilton

25 October 1805:

Lt Col Robert Walker

9 September 1813:

Lt Col Archibald McDonnell

21 March 1805:

Major John Grant

13 June 1805:

Major William West

4 October 1810:

Major Alexander Rose

10th (4th) Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

June 1815 – 4th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1806:

25 December – formed on Isle of Wight from volunteers of other Veteran Battalions for service in North America

1807:

Hilsea; March – to Canada; August - Quebec

1808:

Quebec

1809:

Quebec

1810:

Quebec

1811:

Quebec; Fort St Joseph

1812:

Fort Michilimackinac; western frontier

1813:

Quebec

1814:

Quebec; August – 4 companies to Cape Breton and Prince Edward Island

1815:

Quebec; June – re-numbered 4th Royal Veteran Battalion; September – 4 companies returned

1816:

Quebec; 24 September – disbanded at Quebec. Many veterans stayed in Canada as settlers; 10 November – ship containing families returning to England wrecked and 143 drowned.

Senior Officers

25 December 1806:

Colonel – Lowther, Lord Muncaster

8 January 1807:

Lt Col Henry Zouch

18 November 1813:

Lt Col Donald Macpherson

25 December 1806:

Major Donald Macpherson

18 November 1813:

Major George Miles Milnes

11th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1807:

25 April – formed from 5 companies of 7th Royal Veteran Battalion; May - Guernsey

1808:

Guernsey; April – Portsmouth; August – Winchelsea

1809:

Bexhill and Winchelsea

1810:

Bexhill and Winchelsea

1811:

Winchelsea; 3 companies on Isle of Man

1812:

Winchelsea; 3 companies on Isle of Man; August – 3 companies on Anholt

1813:

April – Hythe; 3 companies on Isle of Man; 3 companies on Anholt

1814:

August – 4 companies disbanded at Hythe; 2 November – 3 companies from Anholt disbanded at Chelsea

1815:

June - remaining 3 companies on Isle of Man transferred to new 5th Royal Veteran Battalion.

Senior Officers

25 April 1807:

Colonel – Andrew John Drummond

21 May 1807:

Lt Col Archibald Christie

5 September 1811:

Lt Col Henry Powlett

25 September 1807:

Major Thomas Berkeley Campbell

12th Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1808:

25 June – formed at Cork from 200 men from 4th Royal Veteran Battalion unfit for foreign service

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland

1814:

Ireland; June – disbanded in Ireland.

Senior Officers

25 June 1808:

Colonel – John Despard

31 August 1809:

Colonel – George Benson

28 December 1809:

Lt Col Henry Powlett

5 September 1811:

Lt Col Archibald Christie

14 July 1808:

Major William Collis

13th (7th) Royal Veteran Battalion

Secondary Titles:

June 1815 – 7th Royal Veteran Battalion

Regimental History

1813:

25 March - raised at Lisbon from Peninsula War invalids

1814:

Portugal; Lisbon 

1815:

February – England; April – Belgium; Ostend; June – re-numbered as 7th Royal Veteran Battalion

1816:

March – England; Sheerness; 24 May - disbanded at Chelsea

Senior Officers

19 November 1812:

Colonel – William Raymond

25 January 1813:

Lt Col Archibald McDonnell

21 October 1813:

Lt Col Robert Haly Burton

25 January 1813:

Major George Langlands

26 October 1815:

Major P D Fellowes

Part Two – Battalions of Reserve 1803-1805

Battalions of Reserve were raised on 9 July 1803 under the Additional Forces Act, which required 50,000 men to be raised for five year’s service within the United Kingdom only. Enlistment was by ballot although substitutes were allowed. They were placed on the Establishment on 25 December 1803.

1st Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July - raised at Chatham using volunteers from City of London, Middlesex and Tower Hamlets

1804:

Jersey; 30 October - became 1st Garrison Battalion

1805:

Jersey; 24 February - disbanded, men sent to new 2nd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - John Leveson-Gower

22 October 1803:

Colonel - Hildebrand Oakes

9 July 1803:

Lt Col Samuel Gibbs

17 September 1803:

Lt Col William Henry Beckwith

14 November 1804:

Lt Col Henry Cuyler

9 July 1803:

Major Daniel Francis Blommart

13 October 1804:

Major John Tuffnell

2nd Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised in Ireland using Irish volunteers

1804:

March - Scotland; 30 October - became 2nd Garrison Battalion

1805:

Scotland; 24 February - disbanded, men sent to new 2nd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Robert, Earl of Roden

9 July 1803:

Lt Col Charles Strickland

9 July 1803:

Major Edward Michael Ryan, Kt.

3rd Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Nottingham using volunteers from Derbyshire, Lincolnshire, Nottinghamshire, Rutlandshire & Staffordshire; December - Bristol

1804:

Bristol; 30 October - became 3rd Garrison Battalion; November - Milford

1805:

Milford; 24 February - disbanded, men sent to new 3rd Garrison Battalion, many officers going to 59th Foot.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Hon. William Lumley

9 July 1803:

Lt Col Duncan Macdonald

9 July 1803:

Major Nathaniel Webb

4th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Chelmsford using volunteers from Bedfordshire, Buckinghamshire, Cambridgeshire, Hertfordshire, Huntingdonshire, Leicestershire, Northamptonshire & Oxfordshire

1804:

Normans Cross; 30 October - became 4th Garrison Battalion

1805:

Normans Cross; 24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion, many officers going to 14th Foot.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - John Coape Sherbrooke

9 July 1803:

Lt Col Christopher Jeaffreson

22 December 1803:

Major William Osborne Hamilton

5th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Stirling using volunteers from Northumberland and Scottish Lowlands; November - Ayr

1804:

February – Liverpool; July – Nottingham; August – Lichfield; 30 October - became 5th Garrison Battalion

1805:

24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Hon. Thomas Maitland

9 July 1803:

Lt Col John Wilson

28 August 1804:

Lt Col Frederick Adam

9 July 1803:

Major Frederick Adam

9 September 1804:

Major Samuel Taylor Popham

6th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Monmouth using volunteers from Anglesea, Breconshire, Caernarvonshire, Cardiganshire, Carmarthenshire, Denbighshire, Flintshire, Glamorgan, Herefordshire, Merionethshire, Monmouthshire, Pembrokeshire & Radnorshire

1804:

January – Guernsey; October – Alderney; 30 October - became 6th Garrison Battalion

1805:

24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - James Durham

9 July 1803:

Lt Col John Smith

9 July 1803:

Major William Morton Pleydell

7th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – Reserve raised at Colchester using volunteers from Essex, Norfolk and Sussex

1804:

Normans Cross; 30 October - became 7th Garrison Battalion

1805:

Normans Cross; 24 February - disbanded, men sent to new 2nd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - John Robinson

9 July 1803:

Lt Col John Timms Hervey Elwes

9 July 1803:

Lt Col Thomas Hockley

12 October 1804:

Lt Col Hampson Prevost Thomas

8th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Manchester using volunteers from Cumberland, Lancashire & Westmoreland

1804:

Ireland; 30 October - became 8th Garrison Battalion

1805:

Ireland; 24 February - disbanded, men sent to new 3rd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Robert Dudley Blake

9 July 1803:

Lt Col John Irving

9 July 1803:

Major George Molle

2 January 1804:

Major Thomas Bodkin           

25 June 1804:

Major Henry Craufurd

14 September 1804:

Major James Magrath

19 October 1804:

Major George Marlay

9th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Worcester using volunteers from Cheshire, Shropshire, Warwickshire & Worcestershire

1804:

Ireland; 30 October - became 9th Garrison Battalion

1805:

Ireland; 24 February - disbanded, men sent to new 3rd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - William, Earl of Craven

9 July 1803:

Lt Col William Grant

15 October 1803:

Lt Col Matthew Jenour

9 July 1803:

Major William Doyle

7 September 1804:

Major Alexander Chaplin

10th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Plymouth using volunteers from Cornwall, Devonshire & Somerset

1804:

Devon and Somerset; 30 October - became 10th Garrison Battalion

1805:

Devon and Somerset; 24 February - disbanded, men sent to new 3rd Garrison Battalion.

Senior Officers

27 August 1803:

Colonel - John Leveson-Gower

17 September 1803:

Lt Col John Byne Skerrett

16 January 1804:

Lt Col Robert Garden

1 December 1804:

Lt Col William Augustus Prevost

9 July 1803:

Major Donald Campbell

1 September 1804:

Major James Guthrie

11th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Ashford using volunteers from Kent, Surrey & Sussex; November - Sheerness

1804:

Sheerness; 30 October - became 11th Garrison Battalion

1805:

Sheerness; 24 February - disbanded, men sent to new 2nd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Hon. John Broderick

9 July 1803:

Lt Col Randolph Marriott

28 August 1804:

Lt Col Alexander Wallace

9 July 1803:

Major Montague Thorley

3 February 1804:

Major William Iremonger

19 September 1804:

Major John Ross

12th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Winchester using volunteers from Berkshire, Dorsetshire, Gloucestershire, Hampshire, Isle of Wight & Wiltshire

1804:

Isle of Wight and Portsmouth; 30 October - became 12th Garrison Battalion

1805:

Isle of Wight and Portsmouth; 24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - George Henry Vansittart

9 July 1803:

Lt Col Samuel Gibbs

29 ? 1804:

Lt Col William Needham

9 July 1803:

Major Zachariah Hall

31 December 1803:

Major Robert Hamilton

13th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised in Ireland from Irish volunteers

1804:

Ireland; 30 October - became 13th Garrison Battalion

1805:

Ireland; 24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - James Leith

9 July 1803:

Lt Col John Crougey

9 July 1803:

Major William Alexander

14th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised at Fort George using volunteers from Scottish Highlands; October – Dundee; December - Ayr

1804:

Ayr; October – Colchester; 30 October - became 14th Garrison Battalion

1805:

Colchester; 24 February - disbanded, men sent to new 2nd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Sir William Erskine, Bt.

9 July 1803:

Lt Col William Grant

9 July 1803:

Major Alexander Gordon

1 September 1804:

Major Daniel Coloquhoun

23 November 1804:

Major Hon. Hugh Arbuthnot

15th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

4 November 1804 – 15th (or York) Battalion of Reserve

Regimental History

1803:

9 July – raised at Sunderland on 21 July 1803, using volunteers from Yorkshire; November – Durham

1804:

January – Berwick; September – Landguard Fort; 30 October - became 15th Garrison Battalion

1805:

January – Woodbridge; 24 February - disbanded, men sent to new 1st Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Hon. George Chetwynd Stapleton

9 July 1803:

Lt Col John Baldwin

9 July 1803:

Major Joseph Thompson

16th Battalion of Reserve

Secondary Titles:

none

Regimental History

1803:

9 July – raised in Ireland from Irish volunteers

1804:

Ireland; 30 October - became 16th Garrison Battalion

1805:

Ireland; 24 February - disbanded, men sent to new 3rd Garrison Battalion.

Senior Officers

9 July 1803:

Colonel - Edmund, Earl of Cork

10 July 1803:

Lt Col Andrew Hay

1 December 1804:

Lt Col Hon. John Meade

9 July 1803:

Major William Williams

26 October 1804:

Major Alexander Sharpe

Part Three – Garrison Battalions 1805-1816

The new Garrison Battalions were formed out of Battalions of Reserve on 25 February 1805, and under the same conditions of service.

This page is only concerned with these later units; for details of the 1795-1804 formations, refer to Part One.

1st Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1805:

25 February – raised at Portsmouth using NCOs and men from 4th, 5th, 6th, 12th, 13th and 15th Garrison Battalions (formerly Reserve)

1806:

Portsmouth; December - received limited service personnel from 2/6th, 2/31st, 2/43rd, 2/50th, 2/83rd, 2/88th & 2/90th Foot

1807:

February - Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland

1814:

Ireland; 5 December – disbanded at Cork.

Senior Officers

25 February 1805:

Colonel - George Henry Vansittart

25 February 1805:

Lt Col John Crougey

22 June 1809:

Lt Col Richard Augustus Seymour

30 August 1810:

Lt Col William Alexander

10 June 1813:

Lt Col John Ready

25 February 1805:

Maj William Alexander

25 February 1805:

Maj Robert Hamilton

30 August 1810:

Major John Ready

11 October 1810:

Major Charles Turner

7 May 1812:

Major Robert Johns

17 June 1813:

Major Eugene Nestor

27 October 1814:

Major Henry Oglander

2nd Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1805:

25 February – raised at Sheerness using NCOs and men from 1st, 2nd, 7th, 11th and 14th Garrison Battalions (formerly Reserve)

1806:

Sheerness; December - received limited service personnel from 2/8th, 2/10th, 2/15th, 2/24th, 2/25th, 2/36th, 2/45th, 2/52nd, 2/63rd, 2/72nd and 3/27th Foot

1807:

February - Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland

1814:

Ireland; 5 December – disbanded at Dublin.

Senior Officers

25 February 1805:

Colonel – John Robinson

2 January 1813:

Colonel – George Porter

12 January 1814:

Colonel – Frederick Philipse Robinson

25 February 1805:

Lt Col John Smith

21 February 1811:

Lt Col James Macdonnell

8 August 1811:

Lt Col Montague J Wynyard

25 February 1805:

Major Hampson Prevost Thomas

25 February 1805:

Major Edward Michael Ryan, Kt.

29 January 1807:

Major William Hart

13 September 1810:

Major William Armstrong

14 April 1814:

Major William Lindsay Darling

3rd (1st) Garrison Battalion

Secondary Titles:

November 1814 – 1st Garrison Battalion

Regimental History

1805:

25 February – raised at Plymouth using NCOs and men from 3rd, 8th, 9th, 10th and 16th Garrison Battalions (formerly Reserve)

1806:

Pendennis Castle; December - received limited service personnel from 2/7th, 2/9th, 2/23rd, 2/32nd, 2/38th, 2/59th, 2/62nd, 2/82nd, 2/87th and 2/96th Foot

1807:

February – Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland; February – to Mediterranean; April – Malta; many fever deaths

1814:

Malta – Fort Ricasoli; November – renamed 1st Garrison Battalion

1815:

Malta – Fort Ricasoli

1816:

Malta - Cottonera

1817:

Malta; May – disbanded at Valetta.

Senior Officers

25 February 1805:

Colonel – Hon. Thomas Maitland

19 July 1807:

Colonel – James, Lord Forbes

7 January 1809:

Colonel – Rowland Hill

18 September 1809:

Colonel – Baldwin Leighton

16 May 1805:

Lt Col William Needham

9 May 1805:

Major George Stracey Smith

30 May 1805:

Major James Magrath

2 January 1812:

Major Charles Bayley

21 January 1813:

Major Archibald Macdonald

4th (2nd) Garrison Battalion

Secondary Titles:

November 1814 – 2nd Garrison Battalion

Regimental History

1806:

25 November – raised on Jersey from  limited service personnel of 2/3rd, 2/4th, 2/18th, 2/44th, 2/56th, 2/57th, 2/58th and 2/67th Foot

1807:

Jersey and Guernsey

1808:

Jersey and Guernsey

1809:

Jersey and Guernsey

1810:

Jersey and Guernsey

1811:

Jersey and Guernsey

1812:

Jersey and Guernsey

1813:

Jersey and Guernsey; May – 5 companies on Bermuda

1814:

Jersey and Guernsey; 5 companies on Bermuda

1815:

5 companies on Bermuda; June – 9 companies to Belgium; Ostend; October – Bermuda companies in Belgium

1816:

January – Ireland; 25 September – Irishmen discharged at Cork; 24 October – remainder discharged at Chelsea.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel – Sir Charles Hastings, Bt.

1 July 1811:

Colonel – Sir William Houstoun, K.C.B.

5 April 1815:

Colonel – Sir Henry Torrens, K.C.B.

27 November 1815:

Colonel – Sir Edward Barnes, K.C.B.

4 December 1806:

Lt Col Edward Baynes

17 September 1807:

Lt Col Sir Charles Imhoff, Kt.

28 May 1812:

Lt Col Alexander Lawrence

4 July 1814:

Lt Col Hon. Henry E Butler

25 November 1806:

Major John, Earl of Portalington

26 November 1806:

Major Charles McLeod

25 February 1808:

Major Henry Raleigh Knight

14 December 1809:

Major Ralph Bates

23 January 1812:

Major Carlo Joseph Doyle

19 March 1812:

Major Hon. Henry E Butler

21 December 1815:

Major John G McCulloch

5th Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1806:

25 November – raised at Dublin from limited service personnel of 2/26th and 2/42nd Foot

1807:

Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland

1814:

Ireland; 5 December – disbanded at Nenagh.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel – Eyre Power Trench

25 March 1808:

Colonel – Colin Campbell

10 October 1812:

Colonel – Sir Charles Colville, K.C.B.

25 November 1806:

Lt Col James Greaves

21 May 1807:

Lt Col Robert Smyth

2 November 1809:

Lt Col James P Murray

25 November 1806:

Major William Belford

26 November 1806:

Major Nicholas Ramsay

6th Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1806:

25 November – raised at Dublin from limited service personnel of 2/28th, 2/39th and 2/92nd Foot

1807:

Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland

1811:

Ireland

1812:

Ireland

1813:

Ireland

1814:

Ireland; 5 December – disbanded at Dublin.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel – Sir George Beckwith, K.B.

31 August 1809:

Colonel - George, Earl of Dalhousie

21 May 1813:

Colonel - Gore Browne

25 November 1806:

Lt Col George Kinnaird Dana

26 November 1806:

Major Charles Crigan

27 November 1806:

Major William Henry Disney

28 January 1808:

Major John Harvey

25 August 1808:

Major John Pringle

26 December 1811:

Major Hon. Arthur Annesley

1 September 1814:

Major Parry Jones Parry

2 September 1814:

Major George W. White

7th Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1806:

25 November – raised at Limerick from limited service personnel of 2/53rd, 2/61st and 2/69th Foot

1807:

Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland; 14 March – disbanded in Ireland, officers placed on half-pay of Irish Establishment 25 June.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel - Patrick Wauchope

14 June 1807:

Colonel - James Drummond

25 November 1806:

Lt Col Henry Powlett

28 December 1809:

Lt Col William Gabriel Davy

25 November 1806:

Major Christopher Vowell

25 November 1806:

Major Richard d’Arcey

8th Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1806:

25 November – raised at Birr from limited service personnel of 2/21st, 2/48th, 2/66th and 2/81st Foot

1807:

Ireland

1808:

Ireland

1809:

Ireland

1810:

Ireland; 24 March – disbanded in Ireland, officers placed on half-pay 25 June.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel - Forbes Champagné

31 August 1809:

Colonel - John Despard

25 November 1806:

Lt Col Joseph Gubbins

22 December 1808:

Lt Col Robert Travers

15 February 1810:

Lt Col Patrick Ross

25 November 1806:

Major William Sullivan

25 November 1806:

Major John Welsford

23 April 1807:

Major Samuel Bayley

8 October 1807:

Major Thomas George Fitzgerald

20 October 1808:

Major John Goulston Price Tucker

9th Garrison Battalion

Secondary Titles:

none

Regimental History

1806:

25 November – raised at Enniskillen from limited service personnel of 2/28th, 2/30th, 2/47th, 2/48th and 2/71st Foot

1807:

Ireland

1808:

Ireland; May – England; December – all limited service men discharged, but after a large number re-enlisted for general service, taken into the line as 103rd Regiment of Foot.

Senior Officers

25 November 1806:

Colonel - Brent Spencer

25 June 1808:

Colonel – Sir Samuel Auchmuty

25 November 1806:

Lt Col Benjamin D’Urban

25 September 1807:

Lt Col Samuel Huskisson

12 May 1808:

Lt Col Hercules Scott

27 November 1806:

Major John Grey

18 December 1806:

Major John Gardiner

28 May 1807:

Major William Tol Edwards

3rd Garrison Battalion (1815)

Secondary Titles:

none

Regimental History

1815:

11 May – raised from invalids at Plymouth and Portsmouth, together with 200 invalids from Chelsea Hospital; Tower of London; October – 2 companies to Heligoland

1816:

January – Chatham; 2 companies on Heligoland; 24 September – 8 companies disbanded at Chatham

1817:

11 June – Heligoland companies disbanded at Chatham.

Senior Officers

25 May 1815:

Colonel – John Hodgson

5 October 1815:

Lt Col Hugh Henry

25 May 1815:

Major Hon. Edward Cadogan

25 May 1815:

Major Charles Duke

6 July 1815:

Major Thomas Foster


Part Four – Miscellaneous Garrison Companies 1803-1817

Various small garrison units, generally locally formed and officered from men unfit for active service.

King’s German Legion veteran companies will be covered under the Foreign Regiments and the Men Who Led Them series.

1st European Garrison Company, West Indies

Secondary Titles:

none

Unit History

1803:

25 December – formed on Jamaica from Europeans unfit for active service

1804:

Jamaica

1805:

Jamaica

1806:

Jamaica

1807:

Jamaica

1808:

Jamaica; March - Barbados

1809:

Barbados

1810:

Barbados

1811:

Barbados

1812:

Barbados

1813:

Barbados

1814:

Barbados; April - Jamaica

1815:

Jamaica

1816:

Jamaica

1817:

24 June – disbanded on Jamaica.

Senior Officers

25 April 1804:

Captain Clotworthy Dobbyn

8 June 1805:

Captain Benedict Simon

2nd European Garrison Company, West Indies

Secondary Titles:

none

Unit History

1803:

25 December – formed on Barbados from Europeans unfit for active service

1804:

Barbados

1805:

Barbados

1806:

Barbados

1807:

Barbados

1808:

Barbados; June - Bahamas

1809:

Bahamas

1810:

Bahamas

1811:

Bahamas

1812:

Bahamas

1813:

Bahamas

1814:

Bahamas; April – Jamaica; disbanded, men drafted into 1st Company, officers and NCOs into 2nd Black Garrison Company.

Senior Officers

25 November 1804:

Captain John Smith

1st Black Garrison Company, West Indies

Secondary Titles:

none

Unit History

1813:

1 August - raised on Jamaica from men of 2nd, 5th and 7th West India Regiments unfit for active service

1814:

Jamaica

1815:

Jamaica

1816:

Jamaica

1817:

24 July –disbanded on Jamaica.

Senior Officers

31 March 1814:

Captain John Blair

2nd Black Garrison Company, West Indies

Secondary Titles:

none

Unit History

1815:

25 June - raised at Curacao from unfit men of 5th and 7th West India Regiments and officers and NCOs of 2nd European Garrison Company

1816:

Curacao; March - Jamaica

1817:

24 July –disbanded on Jamaica.

Senior Officers

25 June 1815:

Captain John Smith

Staff Garrison Companies

Secondary Titles:

none

Unit History

1814:

25 November – 2 companies formed at Chelsea to provide wardmasters, hospital attendants and orderlies for depots and RMC

1815:

June - 3rd company formed at Chatham; July - sent to Ostend to provide orderlies for field army

1816:

February – 3rd Company home; 24 August – disbanded at Chelsea.

Senior Officers

27 October 1814:

Captain Alexander Sutherland

27 October 1814:

Captain Augustus C Mercer

8 June 1815:

Captain Richard P Burnett

New South Wales Veteran Company

Secondary Titles:

none

Unit History

1810:

March – raised in Sydney from men of 102nd Foot (returning home) who were 20 year veterans with families and willing to settle

1823:

Disbanded at Sydney.

Senior Officers

5 February 1811:

Captain John Brabyn

Cape of Good Hope Veteran Company

Secondary Titles:

none

Unit History

1813:

25 August – raised at Cape Town from unfit men serving in units at the Cape of Good Hope

1816:

24 December – disbanded at Cape Town.

Senior Officers

25 March 1813:

Captain Francis Evatt

Sources:

War Office. Army Lists 1791 to 1816. London: various years.

White, A.S. Garrison, Reserve and Veteran Battalions and Companies. Journal of the Society for Army Historical Research, Vol. XXXVIII, No. 156, December 1960. London: Gale & Polden Limited, 1960.

McKenna, Michael G. The British Army – And Its Regiments and Battalions. West Chester, Ohio: The Nafziger Collection. 2004.

 

Placed on the Napoleon Series: February 2013

More on the British Regiments and the Men Who Led Them 1793-1815 ]



© Copyright 1995-2017, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]