Research Subjects: Biographies

Foot Artillery Officers of the Netherlands Serving from 1813 to 1815

By Geert van Uythoven

These are the officers that served with the foot artillery of the newly raised army of the Netherlands from 1813 to 1815. That does however not mean that its officers were inexperienced! Many were veterans of the wars and campaigns as far back as 1793-95, sometimes even further!

Listed are the names of all officers, including a short biography: listed are their birth and death years; the year they entered service, their respective ranks serving mostly in the following nations which at that time formed the Netherlands:

- Republic of the United Provinces - 1795
- Batavian Republic 1795 - 1806
- Kingdom of Holland 1806 - 1810
- French Empire 1810 - 1813
- Kingdom of the Netherlands 1813 -

...and dates that this specific rank was acquired; and medals and awards received, as far as known to me at this moment. In the future more data will be added whenever available.

The officers mentioned served in the following units:

- Bataljon Mineurs, Sappeurs en Pontonniers; raised 9 January 1814; Royal Decree No.18 of 14 December 1821 stipulated that the battalion was to be disbanded, the miners and sappers were added to the Korps Ingenieurs, the pontoneer company was added to the artillery.
- Korps Ingenieurs [‘engineers’]; raised 12 March 1814.

Officers Ranks:

- 2nd lieutenant: 2de luitenant or extra ordinaris ingenieur
- 1st lieutenant: 1ste luitenant, (1ste) luitenant-ingenieur, ingenieur 3de klasse
- captain: kapitein, kapitein-luitenant, kapitein-ingenieur (2de klasse), ingenieur 2de klasse
- major: majoor, majoor-ingenieur, ingenieur 1ste klasse
- lieutenant-colonel: luitenant-kolonel, luitenant-kolonel-directeur, directeur 2de klasse
- colonel: colonel, colonel-directeur, directeur 1ste klasse
- major-general: generaal majoor
- lieutenant-general: luitenant generaal

In most cases I did not use abbreviations. However the few I did use are:

Eerv. verm. = Eervolle Vermelding (honourable mention / commendation)
Jhr = Jonkheer who was someone of noble birth
MWO = Militaire Willemsorde (“Military Order of William”)
Orde Ned. Leeuw = Orde van de Nederlandsche Leeuw (“Order of the Dutch Lion”)

The Foot Artillery Officers

Anguerand, F.J.J. d’

Major: 1814

* Commander 6de Bataljon Artillerie van Linie in 1814.

Beer Poortugael, A.C.J.M. de

Pensioned: 18 November 1854 (fl. 1,500), living in Delft (NL)
2nd Lieutenant: 1814     
Captain: 5 January 1830

* Served with Foot Artillery Battery ‘Wijnands’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes; still alive in 1865.

Bentinck tot ‘t Nyenhuis, W, Baron van

Born: c.1796                                                        
1st Lieutenant: 1814      
Captain: 28 December 1826

* Served with Foot Artillery Battery ‘Lux’ during the Waterloo campaign; Transferred to the horse artillery before 1830.

Betou, J.C.H. in de

1st Lieutenant: 1815  

* ADC of Maj-Gen A. de Howen until 1816.

Betou, Pieter in de

Born: Nijmegen (NL), 22 February 1756    
Died: January 1824
Honourable Discharge: 1795
Pensioned: 1 November 1810 (on request)
1st Lieutenant: 21 December 1783
2nd Captain: 22 February 1793
Lieutenant-Colonel: 8 July 1795 (Batavian Army) 
Colonel: 28 March 1806 / 11 March 1814 (Netherlands Army)   
Major-General: 24 November 1816

* Coastal defence 1780-1782; 21 December 1783 with the Provinciale Hollandsche Magazijnen van Oorlog; 28 October 1785 commander of the Generaliteits Stapel en Constructie magazijnen in Dordrecht; 22 February 1793 with 1st company of the 2de Brigade Rijdende Artillerie; defence of the Island of Dordrecht and Land van Strijen 1793; 8 July 1795-1801 as Lieutenant-Colonel, 2nd Inspector of ‘s Lands Artillerie constructie en andere magazijnen van Oorlog; 29 October 1804 with the 4de Bataljon Artillerie & 1st Inspector of ‘s Lands Grofgeschutgieterij, de Artillerie Constructie en andere Magazijnen van Oorlog; 28 June 1805 with the staff of the artillery corps; 28 March 1806 as Colonel charged with the Directie van het Materieel der Artillerie in de Directie van het Noorden en der Schelde; 7 January 1807 appointed knight in the Koninklijke Orde van Verdiensten; 1807 with the staff of the 1ste Regiment Artillerie & 1st Inspector of the Magazijnen van Oorlog; 1808-‘09 Sous-director of the 1ste Directie van het Corps Artillerie en Genie; 25 March 1812 appointed knight in the French Ordre de la Réunion; returned to Netherlands service 11 March 1814 as Directeur der Magazijnen en Grofgeschutgieterij in Delft.

Bo(o)de, David Esaias

Born: Cleve (Ge), 2 February 1772
Died: Breda (NL), 1842
In Service: 1 November 1793                                  

Bogaert, J.O.

Lieutenant-Colonel: 1814

* Commander 6de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1814.

Bois, Lodewijk Hendrik du

Born: Heusden (NL), 22 May 1786

Brade, Antonie Frederik

Pensioned: 23 April 1855 (fl. 1,800), lived in Maastricht (NL)
Major-General: 1855

Bunnik, H.

Captain: 1814

* Commanded Foot Artillery Company ‘Bunnik’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Bijllaard, Jan Theodoor van den

Born: c.1797    
2nd Lieutenant: 1814 

* Served with Foot Artillery Battery ‘Lux’ during the Waterloo campaign.

Camp, W.

Lieutenant-Colonel: 8 December 1815   

* Appointed Inspecteur der Buskruit-Fabricage 8 November 1815.

Casembroot, Jean Louis de

Pensioned: 25 May 1857 (fl. 1,800), living in Brussels (Be)
2nd Lieutenant: 1814     
2nd Captain: 21 July 1828
Major-General (of infantry): 5 July 1863

* Served in Foot Artillery Battery ‘Kaempfer’ during the Waterloo campaign, participated in the siege of Valenciennes; Transferred to the horse artillery before 21 July 1828; Transferred to the infantry.

Cazius, H.W.E.

2nd Lieutenant: 1817   

* ADC of Colonel F. van Gorcum in 1817.

Daneels van Wijkhuijse, Christiaan

Pensioned: 23 March 1864 (fl. 3,000), lived in Arnhem (NL)
Major-General: 23 December 1857
Lieutenant-General: 27 April 1861

Deelen, Leonard Albrecht Carl baron van

Born: Huckelhoven (Ge), 29 June 1767
Died: Mons (Be), 27 May 1821
Honourable Discharge: 1795
1st Lieutenant: 22 February 1793  
Major: 1813 (Prussian army); 1814/15 (Netherlands Army)          
MWO: 4th Class Knight, 11 August 1815 (for Waterloo)

* Entered service in the Russian artillery under Prince Potemkin; Adjutant of General EUler during the war in Finland; entered service of the Dutch Army, becoming on 22 February 1793 1st Lieutenant with the 2nd company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; entered British service after 1795, serving in the Dutch Brigade. After the piece of Amiens, the Dutch Brigade was disbanded, and Van Deelen became a mathematics teacher in Dillenburg (Nassau); after 1806 Inspector of General service of RIjkswaterstaat (‘department for the maintenance of ways and waterworks’) in the Kingdom of Holland; in 1811 ingenieur-en-Chef des ponts et chaussées in the Lippe department; entered in 1813 Prussian service as a Major; present in the battles of Laon, Soissons, etc., serving under Von Bülow; 1 June 1814 appointed knight in the Prussian Orden von Verdiensten; present at Waterloo as chief of staff of the 3de Nederlandse Divisie; after the Waterloo campaign Inspector of the 3de Divisie van Waterstaat en Publieke Werken.

Dentzsch, I.C. von

Captain: 22 January 1814

* Served with the 3de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1830.

Deussen, van

1st Lieutenant: 1816 

* ADC of Maj-Gen von Howen in 1816.

Deventer, J. van

2nd Lieutenant: 1816    

* ADC of Colonel F. van Gorcum in December 1816, until 1817.

Dilg, G.G.

Pensioned: 16 March 1841 (fl. 800), living in Utrecht (NL)
1st Lieutenant: 1814 
2nd Captain: 21 July 1828

* Served with Foot Artillery Battery ‘Severijns’ during the Waterloo campaign, but saw no action; Served with the 1ste Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1830.

Dorth, G. van

1st Lieutenant: 1818?

* ADC of Lt-Col G. Gerritsée in 1818.

Doudard de la Grée, C.D.

Honourable Discharge: 1795
2nd Lieutenant: 22 February 1793
Captain: 1814 (Netherlands service)
Lieutenant-Colonel: 1818

* French emigré; entered Dutch service 26 February 1793; in 1794 with the 2nd company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie.

DuPont, A. Willem

Born: Maastricht (NL), 1751
Died: Lausanne (Sw), 11 December 1829  
In Service: 15 September 1770              

Eichler, Johan Rudolph

Born: Kehl (Ge), 1766
In Service: 1785 (Dutch Republic)                           
Honourable Discharge: 1795
2nd Lieutenant: 18 November 1787   
1st Lieutenant: 10 December 1792 
2nd Captain: 22 February 1793
Lieutenant-Colonel: 15 April 1801 (British army) / 1814? Netherlands Army
Colonel: 19 December 1826 (Netherlands Army)

* 1792 sous-Lieutenant with the 2nd company of the 1ste Bataljon of the Regiment Artillerie, in garrison in Breda; 22 February 1793 with the 1st company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; serving during the siege of Maastricht 1793; 1793-94 campaigns in Flanders and Brabant; British service 1795 as infantry Captain, 25 November 1800 Captain with the artillery, Lieutenant-Colonel 15 April 1801; he served as Colonel (in the British army?) in 1814; transferred to the Netherlands Army, commander 2de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1814.

Engelberts, Jacob Meynoud

Pensioned: 19 January 1861 (fl. 2,400), lived in Ginneken (NL)
Major-General: 29 March 1858

Entrup, W.W.

Captain: 1 November 1813

* Served with the 1ste Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1830.

Falter, Petrus Rutgerus

Pensioned: 8 September 1852 (fl. 2,400), lived in Amersfoort
Major-General: 7 April 1841
Lieutenant-General: 8 September 1852

Fiquelmont, C.F. de

2nd Lieutenant: 1814 

* Served with Foot Artillery Battery ‘Steenberghe’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Flugi, C.H.C.

2nd Lieutenant: 1814
1st Lieutenant: 14 December 1818

* Served with Foot Artillery Battery ‘Riesz’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Frankamp, Johannes Hendrik

Pensioned: 1881
Captain: 1814
Major-General: 1 July 1879

* 1814 Opzichter der Constructie-magazijnen in Delft.

Frerichs

2nd Lieutenant: 1814   

* ADC of Colonel H. Muller in 1814.

Gallas

Captain: 1814

Gerritsée, C.

Lieutenant-Colonel: 1816

* Director of the 1st Artillery Direction June 1816.

Gorkum, François van

Colonel: 1814    
Major-General: 20 December 1826

* Director of the 5th Artillery Direction 1814.

Gosseling

2nd Lieutenant: 1814 

* Served with Foot Artillery Battery ‘Riesz’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Groot, F. de

1st Lieutenant: 1814 
Captain: 17 February 1824

* Served in Foot Artillery Company ‘Bunnik’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Gueriot de Belseaux, J.C.L.

Died: Liége (Be), 8 April 1816
Major (titular): 1814      

* 1814 Opzichter der Geweerfabriek in Delft.

Gun(c)kel, Carel August

Born: The Hague (NL), 20 January 1775
In Service: 1790            
Pensioned: 13 February 1834

Ham, J.C.

2nd Lieutenant: 1814    

* Served with Foot Artillery Battery ‘Riesz’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Henny, I.I.

Captain: 22 January 1814

* Served with the 6de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1830.

Hoey Schilthouwer van Ostée, Adolph van

Born: Gorinchem (NL), 30 June 1756
Died: The Hague (NL), 12 April 1839
In Service: 20 February 1769                                 
Honourable Discharge: 16 June 1795
2nd Lieutenant: 10 January 1776       
1st Lieutenant: 1 January 1785   
Captain: 18 November 1787
Lieutenant-Colonel: 14 February 1814
Colonel: 18 March 1814
Major-General: 21 April 1815 (Netherlands army)
Lieutenant-General: 29 December 1829
MWO: 3rd Class Knight 24 May 1821 (for former services)

* 20 February 1769 cadet-canonnier in the artillery company of Lt-Gen de Creutznach, 13 May 1772 cadet-bombardier-surnumeriar, effective 9 September 1772; transferred to Prussian service in 1787, participating in the in the Prussian campaign in Holland as a Captain, acting as General adjutant of the Duke of Brunswick; returning to Dutch service after the campaign; 1792 commander of the 1st company of the 3de bataljon of the Regiment Artillerie, in garrison in Zutphen; 22 February 1793 commander 1st company of the 2de Brigade Rijdende Artillerie & commander of the 2de Brigade Rijdende Artillerie; with the Dutch field army in 1793, fighting around Breda; 1794 campaign in Brabant; 27 October 1794 commander of artillery in the fortress-city Nijmegen; taken prisoner in Zutphen 1795; in exile to Rheinen 1795, after 1804 in Munster and Cassel; returned to the Netherlands in 1813; 14 February 1814 Lieutenant-Colonel with the 4de Bataljon Artillerie Landmilitie, 18 March 1814 Colonel with the artillery staff; 26 march 1815 receiving supervision of all Bataljons Artillerie Landmilitie.

Hogendorp, H. van

2nd Lieutenant: 1814 
1st Lieutenant: 17 February 1824       

* Served with Foot Artillery Company ‘Du Bois’ during the Waterloo campaign, but saw no action; Transferred to the horse artillery before 1830.

Holsman, Godfried Jacob

Howen. A. von

Major-General: 21 April 1815 (Netherlands Army)
Lieutenant-General: 15 July 1826

* Director of the 1st Artillery Direction until June 1816, after that director of the 6th Artillery Direction.

Hubner, W.D.

2nd Captain: 13 January 1818

* Became chief of bureau of the Departement van de Grootmeester der Artillerie in 1818.

Huguenin, Pieter

Born: 1749        
Died: 1819
Major-General: 24 November 1816
MWO: 4th Class Knight, 20 February 1816

* 1814 Director of the Stapel- en Constructiemagazijnen in Delft.

Huguenin, Ulrich

Born: Maastricht (NL), 1 February 1755  
Died: Nijmegen (NL), 7 November 1833                

In Service: c.1766 (Dutch Army)                             
Honourable Discharge: 1795 (Dutch Army) / 31 August 1807 (Prussian army) / 13 May 1814 (French army)
Pensioned
: 11 March 1833
2nd Lieutenant: 19 April 1773         
Captain: 10 October 1787 / 16 August 1796 (Prussian army)
Major: 8 October 1804  
Lieutenant-Colonel: 1 January 1811 (French army) / 1814 (Netherlands Army)    
Colonel: 1814    
Major-General: 21 July 1822
Orde Ned. Leeuw: Knight 15 June 1819  
Eerv. verm.: 11 December 1831

* Of Swiss origin; cadet in 1766; cadet-bombardier on 30 June 1769; ordinaris mr. vuurwerker titulair on 17 February 1780; artillery commander of Veere and fortress De Haak 1781-1783; 9 March 1785 ordinaris mr. vuurwerker effectief in the artillery company of Captain Muller; Lieutenant-engineer in 1787; 14 July 1787 Adjutant of the hereditary stadtholder Prince William of Orange-Nassau & Controleur van de Artillerie of Camp Zeist; raised 1789 an artillery and engineer school in Breda and became its first commander; 22 February 1793 Captain-company-commander of the artillery company of Lt-Col Pickhardt; Geertruidenberg in 1793 (capitulation for the French); 4 November 1793 Captain-commander of the 2nd company of the 2de Brigade Rijdende Artillerie; 1794 and 1795 winter campaign on the Grebbe Lines; Surrendered Naarden to McDonald on 21 January 1795; Joined the Rassamblement of Osnabrück September 1795; Transferred to the Prussian army; 15 October 1796 company-commander in the 4th Regiment Field Artillery in Königsbergen, Eastern Prussia; Danzig 1805; Campaign in Eastern Prussia and Poland 1806-’07, serving under Lestocq; Battles of Pultusk, Allenstein, and Eylau; asked and received his discharge from the Prussian army; returned to the Kingdom of Holland September 1807; appointed 15 November 1807 as Chef of the 4th Division (Artillerie- en Geniezaken) with the Department of War; in addition 19 May 1809 member of the Comité Centraal der Artillerie en Genie (central committee of artillery and engineers); 1 January 1811 chef de bataillon & sous-director of artillery; 1814 inspector of the Belgian artillery & director of the 3rd Division of the Ministry of War; 1 March 1816 appointed director of ‘s Rijks Geschutgieterij van ijzeren geschut in Liège; 3 October 1830 acting director of the Artillerie-, Stapel- en Constructiemagazijnen in Delft; Metalen Kruis 12 September 1831.

Imbyze van Batenburg, J.W. van

Colonel (titular): 1814                                            

* Commander 3de Bataljon Artillerie van Linie in 1814.

Kaempfer, Nicolaas Lodewijk

Born: Dietz (Ge), 16 April 1773
In Service: 16 September 1790      

Kelner, J.A.

Captain: 1814

* ADC of Lt-Gen A. Willem Du Pont in 1814.

Kerkhoff, B.J. van den

2nd Lieutenant: 1814    

* ADC of Lt-Col S.A. van den Kerkhoff in 1814, until July 1816.

Kerkhoff, S.A. van den

Lieutenant-Colonel: 1814

* Director of the 2nd Artillery Direction 1814.

Kilian, A.F.

2nd Lieutenant: 1816

* ADC of Maj-Gen D.E. Bode in December 1816, until 1818.

Klercq, J.F.

2nd Lieutenant: 1814 
1st Lieutenant: 1816?  

* ADC of Lt-Col C. Gerritsée in 1816; ADC of Maj-Gen A. van Hoey Schilthouwer van Ostée in 1818.

Knoote, F.E.

Captain: 1816

* 1816 Opzichter der Geweerfabriek in Delft.

Küchler, G.C.

Lieutenant-Colonel: 1814

* Commander 5de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1814.

Kühn, C.L.

* Served in Foot Artillery Company ‘Bunnik’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Kuytenbrouwer, Martinus Antonius

Born: Venlo (NL), 9 June 1777
Died: The Hague (NL), 1 August 1850

Lamotte, A.P.

1st Lieutenant: 1814  
Captain: 17 February 1818

* Served with Foot Artillery Battery ‘Wijnands’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes; Served with the 4de Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1830.

Launspach, J.J.

1st Lieutenant: 1814 

* Served in Foot Artillery Battery ‘Kaempfer’ during the Waterloo campaign, participated in the siege of Valenciennes.

Limburg Stirum, P.H.

Pensioned: 10 May 1835 (fl. 800), living in The Hague (NL)
1st Lieutenant: 1815 

* Adjoint to the chief of staff of the artillery during the Waterloo campaign.

Linden, W. van der

* Commanded Foot Artillery Company ‘Van der Linden’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Lotze, M.

2nd Lieutenant: 1814    

* Served with Foot Artillery Company ‘Du Bois’ during the Waterloo campaign, but saw no action; ADC of Maj-Gen D.E. Bode in 1818.

Lux, Johannes Hendrik

Born: The Hague (NL), 12 February 1787
Died: Bergen op Zoom (NL), 12 August 1865
In Service: 18 December 1799 (Batavian Army)        

Martuchewitz, George Alexander

Born: 1757               
Died: 1819
Major-General: 2 December 1807 (Dutch Army)
Lieutenant-General: 21 April 1815
MWO: 3rd Class Knight 24 November 1816

* 1799 campaign in Holland, commander in chief of the Batavian field artillery.

Mauregnault, J.C.W. de

Pensioned: 22 April 1841 (fl. 800), living in The Hague (NL)
2nd Lieutenant: 1814     

* ADC of Colonel F. van Gorcum in 1814, until December 1816.

Meurs, Cornelis Theodorus van

Pensioned: 2 March 1861 (fl. 3,466), lived in The Hague (NL)
Major-General: 23 December 1857
Lieutenant-General: 1868

Meurs, H.M. van

1st Lieutenant: 1816    

* Instructor on the Artillerie- en Genieschool in Delft

Mock, Gabriël

Born: 21 September 1762
Died: 1827
In Service: 2 May 1778 (Dutch Republic)     
2nd Lieutenant: 1 January 1785
1st Lieutenant: 1793      
Captain: 4 November 1794
Major: 1814 (Germany)
Lieutenant-Colonel: 1815 (Netherlands Army)

* Son of Johannes Mock (Swiss origin); bombardier 25 March 1780; 21 February 1785 sous-Lieutenant with the Artillery Company ‘Du Pont’; Siege of Maastricht 1793; 22 February 1793 1st Lieutenant with the 1st company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; raised 4 November 1794 a company ‘Landsaten Artillery’ (militia artillery), defending the Lek and Waal rivers until 17 January 1795; July 1795 with the Rassamblement of Osnabrück, remaining here with a small allowance until 1799; joined in 1799 the Orangists around Lingen; 20 January 18114 appointed Captain-commander of the 18th ‘Landsturm’ company of Dusseldorf, receiving his resignation as Major-commander on 29 May 1814; raised to nobility 4 February 1822, becoming a Jonkheer.

Muller, Hendrik

Died: 1837
Colonel: 1814   
Major-General: 21 July 1822

* Director of the 3rd Artillery Direction 1814.

Oosthout, J.G.

Captain: 1814
Major (titular): 1814   

* 1815 proefmeester (‘proof-master’) of the Grofgeschutgieterij in The Hague.

Oosthout, P.B.

1st Lieutenant: 1814 

* Served with Foot Artillery Battery ‘Wijnands’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Opstall, C. van

Born: 1777        
Died: 1868
Pensioned: 6 March 1821 (fl. 1,050), living in Apeldoorn (NL)
MWO: 4th Class Knight 11 August 1815 (for Waterloo)

* Commanded the artillery of the 2nd Netherlands Division during the Waterloo Campaign; wounded at Quatre Bras 16 June 1815..

Oranje-Nassau, Willem Frederik Karel van, Prins der Nederlanden

Born: Berlin (Ge), 28 February 1797
Died: Wassenaar (NL), 8 September 1881
In Service: 23 March 1813 (Prussian army)     

Osten, Jean Bernard

Born: 1787    
Died: 1859
Captain: 1814
MWO: 4th Class Knight 18 July 1815 (for Waterloo)

* Adjoint to the chief of staff of the artillery during the Waterloo Campaign.

Overreith, Otto Frederik

Captain-company-commander: 13 December 1796

* 13 December 1796 commander 2nd company of the 3de Bataljon Artillerie.

Paravinci di Capelli, Willem Bartholomée Edouard

Born: Zutphen (NL), 16 February 1778
Died: Kralingen (NL), 11 April 1848
Pensioned: 1834
2nd Lieutenant: 31 December 1792 (Dutch Army)     
Captain: 6 April 1802 (Batavian army)
Lieutenant-Colonel: 1814 (Netherlands Army)
Colonel: ?? (French army) / 1816       
Major-General: 16 August 1829

* 10 March 1794 2nd Lieutenant with 1st company of the 2nd Brigade Rijdende Artillerie; Campaign in Flanders 1794; 1806 1st Captain, commander 1st company of the 1ste Bataljon of the Artillerie Regiment; Campaign in Russia 1812; Commander 1ste Bataljon Artillerie Nationale Militie in 1814.

Regteren, J. van          

Captain: 1818

* Became Adjunct of the Departement van de Grootmeester der Artillerie in 1818.

Riemsdijk, S. van

2nd Lieutenant: ???       

* ADC of Lt-Col S.A. van den Kerkhoff somewhere after 1816.

Riesz, Carel Jan

Born: ‘s Hertogenbosch (NL), 28 October 1791
Died: Frankfurt-am-Main (Ge), 22 June 1856
In Service: 1 September 1806                                

Riesz, Hendrik Wigand

Captain: 1814
Major-General: 27 February 1851

* 1814 Sous-director of the Stapel- en Constructiemagazijnen in Delft; later instructor on the Artillerie- en Genieschool in Delft.

Rommel, F.

* Commanded Foot Artillery Company ‘Rommel’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Roosendaal, J. van

Pensioned: 10 September 1852 (fl. 1,500), living in The Hague (NL)

* 1814 Adjunct-Opzichter der Constructie-magazijnen in Delft.

Ruysch van Coevorden, George Frederik

Born: 1794                             
Died: 1823 
1st Lieutenant: 1814
MWO: 4th Class Knight 18 July 1815 (for Quatre Bras and Waterloo)

* Served with Foot Artillery Battery ‘Stevenart’ during the Waterloo campaign, later Foot Artillery Battery ‘Steenberghe’; wounded at Quatre Bras, 16 June 1815.

Sarraz, James Albert Henri de la

1st Lieutenant: 29 September 1806                        
Lieutenant-Colonel: 1814?   
Colonel: 21 July 1828 
Major-General: 19 February 1838
Lieutenant-General: 13 March 1843

* Commander 2nd Bataljon Artillerie van Linie in 1814; Chief of staff of the field artillery with the mobile army 1815.

Saussaye, J.R.S.C.

Captain: 1814

* ADC of Willem Frederik Karel van Oranje-Nassau, Prins der Nederlanden in 1814

Scheer de Lionastre, Johan Friederich Frans

Born: Prague 1761   
Died: Maastricht (NL), 27 December 1837  
In Service: 5 January 1781 (cadet Austrian artillery) 
2nd Lieutenant: 1784     
1st Lieutenant: 1790            
Captain: 1794
Major: July 1808
Lieutenant-Colonel: 13 January 1814 

* Turkish wars 1788-’90; campaigns in the Netherlands 1792-’94; campaigns in Italy 1796-’99; Transferred to the Netherlands Army 1814; placed as instructur on the military school 27 June 1816; Married with Madelon de Wetteren de Wundersleben (died c. 1861).

Scheffer, Johan Hendrik George

Born: Lent (near Nijmegen, NL), 15 July 1766
Died: 7 July 1817
In Service: 11 February 1776

Schmidt, N.

Lieutenant-Colonel: 1814

* Commander 5de Bataljon Artillerie van Linie in 1814.

Schmidt auf Altenstad, J.H.A. von

Born: Dresden (Ge), 28 April 1754
Died: Batavia (Dutch East-Indies), 25 January 1817
In Service: 1769 (Saxon army)                               
Honourable Discharge: 13 June 1795
2nd Lieutenant: 30 September 1774 (Dutch Army)
1st Lieutenant: 31 March 1780 
Captain: 18 November 1787
Major: 11 May 1802 (Dutch Brigade, British army) / 6 January 1814 (Netherlands Army)
Lieutenant-Colonel: 22 January 1814
Colonel: 1814
Major-General: 1816 (had already died when news of his promotion arrived in the Dutch East-Indies)

* Transferred to the artillery of the Dutch Republic 1772 as a cadet; in 1792 commander of the 3rd company of the 4de Bataljon of the Regiment Artillery; on 22 February 1793 appointed commander of the 2nd company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; on 28 February 1793 appointed quartermaster of the field artillery corps; 1794 campaign in Brabant;1795 with the Rassemblement in Osnabrück; entered the Dutch Brigade in Britisch service on 13 November 1800, becoming commander of an artillery company; after the disbandment of the Dutch Brigade on 12 July 1802, he stayed in Britain, living from an allowance (until 24 December 1814); returned to the Netherlands in 1813; 6 January 1814 appointed Major with the 2de Bataljon Artillerie van Linie; left for the Dutch East-Indies October 1814, being appointed Colonel Director of Artillery; died unexpectedly.

Schuller, Lodewijk

Born: c.1788 
1st Lieutenant: 1814

* Served with Foot Artillery Battery ‘Lux’ during the Waterloo campaign.

Seeger, J.F.

In Service: 10 years with the Wuerttemberg army    
Honourable Discharge: 1795
1st Lieutenant: 22 February 1793 (Dutch Army) 
Lieutenant-Colonel: 10 September 1805

* Entered Dutch service with the 2nd company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; siege of Willemstad 1793; after 1795 appointed Captain-director of the artillery school in Breda; 10 September 1805 with the Depot Generaal van Oorlog; 4 November 1809 chef of the élèves of the artillery and engineers with the military school in The Hague; after 1810 chef de bataillon with the Ecole dápplication d’Artillerie et du Genie in Metz, until March 1815; then returned to Netherlands service as Lieutenant-Colonel-director of the construction shops there.

Seelig, J.G.

1st Lieutenant: 1816

* Instructor on the Artillerie- en Genieschool in Delft

Sesseler, J.W.

Pensioned: 30 October 1843 (fl. 1,620), living in Rijswijk (NL)
2nd Captain: 1815

* 1815 Vuurwerker

Severijns

* Commanded Foot Artillery Battery ‘Severijns’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Sierevelt/d, J.H.

Pensioned: 16 May 1842 (fl. 1,400), living in Breda (NL)
1st Lieutenant: 1814

* Served with Foot Artillery Company ‘Du Bois’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Siverda de Munter, J.P.

2nd Lieutenant: 1814

* Served with Foot Artillery Battery ‘Riesz’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Snel, C.

1st Lieutenant: 1814 

* Served with Foot Artillery Battery ‘Severijns’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Sommerton, F.

2nd Lieutenant: 1814 
2nd Captain: 21 July 1828?

* Served with Foot Artillery Battery ‘Severijns’ during the Waterloo campaign, but saw no action.

Spies, Johannes Nicolaas

In Service: 1 June 1793

Steenberghe, Maximilian-Henry

Born: Charleroi (Be), 13 September 1787
In Service: 22 March 1804

Steinmetz, C.C.P.

Lieutenant-Colonel: 1814

* Commander 1ste Bataljon Artillerie van Linie in 1814.

Stevenart, Emmanuel-Joseph

Born: Obaix (Be), 6 June 1785                               
Killed: 16 June 1815 (Quatre Bras)
In Service: 1 November 1805 (French army)

Teijler van Hall, F.A.

1st Lieutenant: 1814 

* ADC of Maj-Gen C.A. Gunkel in 1814 and during the Waterloo campaign.

Trip, A.I.

Major: 21 September 1823

Trip, Hendrik Rudolph

Born: ‘s Hertogenbosch (NL), 2 April 1779
Died: The Hague (NL), 7 January 1865
In Service: 9 April 1791

Ven, J. van de

1st Lieutenant: 1814  

* Served with Foot Artillery Battery ‘Riesz’ during the Waterloo campaign, participated in the sieges of Le Quesnoy and Valenciennes.

Vergroesen, W.B.

2nd Lieutenant: 1816  

* ADC of Lt-Col S.A. van den Kerkhoff in July 1816.

Verkouteren, Jacob Willem

Lieutenant-Colonel: 1814   
Major-General: 29 July 1831

* Commander 4de Bataljon Artillerie van Linie in 1814.

Verschuer, Bernard Dieudonné / Bernardus Deodatus

Born: 9 March 1759
Died: Delft (NL), 15 October 1827
In Service: 24 December 1771                               
Honourable Discharge: 10 June 1795
Pensioned: 8 April 1820 (for health reasons)
2nd Lieutenant: 17 April 1775
1st Lieutenant: 9 October 1779
Captain: 18 November 1787
Lieutenant-Colonel: 22 January 1814 (Netherlands Army)
Colonel: 8 December 1815

* 1792 with the 2nd company of the 4de Btaljon Artillerie in garrison in ‘s Hertogenbosch; April 1793 commander of the Brigade lichte veldstukken (‘Light field gun brigade, 16 cannon) with the field army; 25 November 1793 Captain-company-commander of the 1st company of the 1ste Brigade Rijdende Artillerie; no military service 1795-1813; 22 January 1814 commander 3de Bataljon Artillerie Nationale Militie until his pension; raised to nobility 16 October 1816, becoming a baron. 

Vetzo, J.B.

2nd Lieutenant: 1814     
1st Lieutenant: 21 April 1819                               

* Served in Foot Artillery Battery ‘Kaempfer’ during the Waterloo campaign, participated in the siege of Valenciennes.

Viersen, A.I.S.L. van

Captain: 11 June 1814

* Served with the Artillerie Kompagnie van het Algemeen Depot der Landmagt No. 33 in 1830.

Voet, Jan Hendrik

Born: 1758 
Died: May 1832
Honourable Discharge: 24 January 1811 (French army, on his own request)
Lieutenant-Colonel:                                                  
Major-General: 13 November 1809 (Kingdom of Holland); 12 March 1814 (Netherlands Army)
Lieutenant-General: 24 November 1816
MWO: 3rd Class Knight 17 November 1818 (for former services)

* 1789, as a Captain, commander of the artillery school in Zutphen; 1810 commander of the artillery school in Douay; commander of the Artillerie- en Genieschool in Delft 1816.

Vulté, F.K. von

2nd Lieutenant: 1814

* ADC of Maj-Gen D.E. Bode in 1814, until December 1816.

Wall, Charles Emile van de

Born: 1795                   
Died: 1868                                       

2nd Lieutenant: 1814     
Captain: 16 August 1829
MWO: 4th Class Knight 14 March 1817 (for Quatre Bras & Waterloo); 3rd Class Knight 31 August 1831

* Served with Foot Artillery Battery ‘Stevenart’ during the Waterloo campaign; wounded at Quatre Bras, 16 June 1815.

Wijnands, Pieter

Born: Zierikzee (NL), 5 May 1780
In Service: 13 May 1799   

Winssinger, Leopold

Born: Ghislain (Be), 6 April 1795
In Service: 18 June 1812

 

Placed on the Napoleon Series: November 2013

[Biographies Index]

© Copyright 1995-2014, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

[Top|Home]