Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Schmalensee, Ludwig Dietrich Karl von

Schmalensee, Ludwig Dietrich Karl von (1222)

Born on 29 January 1762 in Grellenberg, Kreis Grimmen, south of the island of Rügen, in the Baltic; his father, Kurt Friedrich, was Herr auf Grellenberg. On 1 January 1777, he entered Prussian military service as Gfkpl, in the IR von Lengenfeld Nr 52, and on 19 September 1777, was promoted to Frch. He served in the War of the Bavarian Succession in 1778/9, and on 13 June 1781, was commissioned as Sklt. On 17 April 1791, he was promoted to Prlt in the IR Graf von Schwerin Nr 52. He served in the war in Poland in 1794 at the siege of Warsaw, and on 7 October 1797, was promoted to Stkpt, in the IR von Reinhardt Nr 52. On 29 October 1803, he was promoted to Kapt and Kiech. In the war of 1806/7 he served in the defence of Danzig. On 19 April 1807, he was promoted to Maj, and on 26 June 1807, was awarded the PLM. On 9 September 1807, he was given command of the 3. (Musketier) Bn of his regiment. On 1 January 1808, he was transferred to the 1. West Prussian IR as commander, and on 3 May 1810, was given temporary command of the West Prussian Grenadier Battalion; this was confirmed on 9 June 1810. On 1 October 1811, he was appointed to command the 1. West Prussian IR, and on 28 March 1812, he was appointed to command the 5. Mobilised IR for the Russian campaign. He fought at the clash at Thomsdorf. He was several times mentioned in dispatches by von Yorck for his distinguished conduct in action. The mobilised corps was disbanded on 4 March 1813 and the officers and men returned to their parent regiments. Von Schmalensee was again CO. On 26 March 1813, he was awarded the RAO III, and on 5 June 1813, he was promoted to Obstlt. On 4 September 1813, he was given temporary command of a brigade in General von Kleist`s II Corps; he fought in the battles of Gross-Görschen (awarded the EK II), Bautzen (awarded the Russian OstA II), Dresden, Kulm and Leipzig. On 8 December 1813, he was promoted to Obst; he retired on 20 September 1814 due to ill health as GM with a pension of  Thlr 800 p.a. He died on 26 April 1826 in Neubrandenburg in Mecklenburg.

 

Placed on the Napoleon Series: March 2012

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]