Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Schuler von Senden, Ernst Julius Freidrich, Freiherr

Schuler von Senden, Ernst Julius Freidrich, Freiherr (1154)

Born on 29 November 1753 in Schöppenstedt, Braunschweig; his father, Johann, was a Prussian Legationsrat (legal adviser). He studied law in Helmstedt and in Göttingen university.  On 15 March 1775, he entered military service in the army of Brunswick as Fahnenjunker in the IR von Specht; in 1776, he went to America to fight with distinction with the British under General Burgoyne against the colonists. He saw action at` Germantown, Stillwater and the siege of Ticonderoga`. He was captured at the battle of Saratoga and returned to Germany, where he left the service in 1781. In 1782, he entered Dutch military service in the 2nd IR Waldeck, a German regiment. On 3 August 1786, he transferred to Prussian service as Prlt, in the Light IR von Chaumontet, and on 1 June 1787, he transferred to Füs Bn von Schurff Nr 15. On 2 May 1788, he was promoted to Stkpt in the Füs Bn von Forcade Nr 15. On 25 November 1792, he transferred again to Füs Bn von Thadden Nr 13 in the Nieder-Schlesische Füsilier Bde as Kpt and Kiech. He fought in the war against France from 1793 – 1795 at the battle of Kaiserslautern and the clashes of Bliescastel, Trippstadt and Bingen. On 6 January 1795, he transferred to Füs Bn von Pelet Nr 14. On 20 May 1805, he was promoted to Obstlt, and on 20 June 1806, was promoted to Obst. In the war of 1806/7 he fought with distinction at the clash at Saalfeld, the battle of Jena and the defence of Danzig / Neufahrwasser. After the disaster of Jena, he led his two battalions (von Pelet Nr 14 and von Rühle Nr 15) over the River Vistula and presented them to the king. On 29 May 1807, he was appointed Chef of Füs Bn von Pelet Nr 14. On 12 August 1807, he was awarded the PLM for the defence of Neufahrwasser. On 12 August 1807 the king presented 16 silver service medals to the men of these two battalions. On 20 November 1807, he was appointed to be a member of the Untersuchungskommission (Investigation Commission). On 6 July 1808, he was appointed temporary commandant of Graudenz, and on 9 December 1808, he was appointed temporary commandant of Breslau. On 9 January 1809, he was promoted to GM and appointed permanent commandant of Breslau. On 5 March 1813, he was appointed with two other generals to investigate von Yorck`s conduct in concluding the Convention of Tauroggen with the Russians; they all found him to be innocent. On 8 March 1813, he was appointed to command the force blockading Glogau; it consisted of five battalions, three squadrons, three cossack Pulks and one battery of foot artillery. On 29 May 1813, he was appointed commandant of Kosel fortress. On 22 November 1813, he was promoted GOC of all troops in the Lausitz, Saxony. On 10 January 1814, he was appointed commandant of Torgau, and on 31 May 1815, was promoted to GL. On 27 June 1817, he was awarded the RAO III, and on 6 May 1818, he was appointed Inspector General of the garrison troops in the Saxon uchies. On 27 May 1819 – appointed commandant of Breslau. In 1825, he was awarded the Dienstkreuz, and on 13 June 1825, he retired as GdI with a pension of Thlr 3,365 p.a. He died in Braunau, Kreis Löwenberg, north of Berlin on 11 February 1827.

 

Placed on the Napoleon Series: April 2012

 

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]