Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Unruh, Friedrich Christoph Wilhelm von

Unruh, Friedrich Christoph Wilhelm von (1245)

Born on 7 March 1781 in Königsberg (now Kaliningrad, Russia); his father, Otto Christoph, was a retired Obstlt from DragR Nr 7. On 1 October 1779, he entered Prussian military service as Gfkpl in the DragR von Posadowski Nr 6; on 10 June 1781, he was promoted Frch, and on 8 July 1784, he was commissioned as Sklt. On 5 December 1787, he was transferred to DragR von Brause Nr 8, and on 1 December 1793, was promoted to Prlt. He served in the war against Poland in 1794/5, at the siege of Warsaw. On 19 April 1798, he was promoted Stkpt, and on 30 October 1800, to Kpt. On 30 April 1803, he was promoted to Maj and transferred to the DragR von Auer Nr 6. On 30 June 1804, he was appointed ChEs. In the war of 1806/7 he fought at the battle of Preussisch-Eylau and the clash at Heilsberg where he won the PLM on 10 June. On 16 November 1807, he was transferred to the 1. West Prussian DragR, and on 16 January 1810, was appointed commander of that regiment. In 1811 von Unruh fought a duel with `the Crazy Platen`; for this he was court-martialled and sentenced to one year`s fortress arrest in Spandau on 3 August of that year. He was released on 9 January 1812. During his imprisonment he had written several papers on cavalry tactics and submitted them to the king. Among other things, he recommended the adoption of the lance as the main weapon for the cavalry. On 8 February 1812, he was promoted to Obstlt. In the Wars of Liberation he fought in 1813 at the battles of Gross-Görschen, Bautzen (awarded the EK II); Leipzig (awarded the EK I), and the clash of Königswartha (where he was wounded). On 29 July 1813, he was promoted Obst. In 1814 he fought at the battle of Chateau-Thierry where he was badly wounded and was run through the body with a sword. Whilst recovering from this wound he wrote the history of his regiment. On 25 January 1815, he was attached to I Corps; on 31 May 1815, he was promoted GM, and on 5 June 1815, was appointed commandant of Neisse fortress. He retired on 22 February 1820 with a pension of Thlr 1,000 p.a.

Placed on the Napoleon Series: September 2012

 

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]