Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Wedel, Erhard Gustav, Graf von

Wedel, Erhard Gustav, Graf von (1141)

Born on 22 March 1756 in the castle of Evenburg, Kreis Leer in Ostfriesland, northwestern Germany. His father, Anton Franz, was a chamberlain to the Prussian court, Geheimer Kriegsrat (Secret War Adviser) and Herr auf Gödens, Kreis Wittmund, just outside Wilhelsmhaven. On 4 April 1776, he graduated from the university in Halle an der Saale in Saxony. In 1778, he entered Prussian military service, as a volunteer officer in the suite of the Duke of Brunswick-Bevern.On 11 May 1786, he transferred as Prlt to the Schweizer Freiregiment von Müller in Xanten, in the Rhineland. On 8 October 1786, he was promoted Stkpt, and on 1 June 1787, his regiment was converted to Füs Bn von Wilhelmini Nr 18. On 26 September 1787, he was promoted Kpt and Kiech, in the Füs Bn von Müffling Nr 18 in the Magdeburg Füs Bde. He fought in the war against France 1792 – 1795 at Valmy, the siege of Landau (October – November 1793), the battle of Kaiserslautern and the clashes of Bingen, Ramberg (where he was wounded in the leg), Wachenheim, Edenkoben and Diedesheim (Schifferstadt), where he was distinguished. On 19 February 1793, he was promoted to Maj, and on 14 March 1793, he was transferred to Füs Bn von Bila Nr 2. On 4 June 1794, he was awarded the PLM for his actions at Diedesheim. On 12 September 1797, he was appointed Chef of Füs Bn von Borcke Nr 5, in Treuenbrietzen, southwest of Berlin, and on 30 May 1802, he was promoted to Obstlt, commanding the 2nd Bn of the Magdeburg Füs Bde in Hildesheim, west of Braunschweig. On 2 January 1804 Dutch sources say 7 June 1806), he was promoted Obst. In the war of 1806 he fought at Auerstädt (14 October) and Lübeck (6 November), where he was captured. He was then released on parole. On 28 December 1807, he retired; on 3 Apr 1808, he was awarded the Dutch KOU Ch, and on 11 May of that year, he entered Dutch service as GM. On 31 October 1808, he was made an honorary GM in the Prussian army. On 1 October 1809, he was appointed commandant of the Royal Institute of Pupilles in Utrecht, but did not take post and was placed on the inactive list on 6 November 1809, in Utrecht. On 8 July 1810, he was transferred into French service, as GdB, when Holland was annexed into France. In March 1811, he was appointed governor of Zadar in Illyria, charged with the organization of the Illyrian Regiment. On 10 December 1811, he was then transferred to Turin, as acting GOC of the Département du Po et Stura, in place of General Duval. On 2 January 1812, he left Turin with his Illyrian Regiment and marched via Besançon to Paris. On 26 January, he was attached to the suite of the general staff in Mainz. On 7 March, he was awarded the French ORe Ch. In April, he was given command of a reinforcement draft for Ney`s III Corps and attached to Ney`s staff, but on 21 May 1812, he was attached to Imperial General Staff amd appointed GOC of Posen (now Poznan) then Thorn (now Torun). On 22 June, he was appointed GOC of Wolkowisk, in western Belarus until 15 December, when he withdrew to Lomza; he died of typhus in Dresden on 8 February 1813.

 

Placed on the Napoleon Series: October 2012

 

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]