Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Corswant, Karl Friedrich von

By: Digby Smith

Corswant, Karl Friedrich von (1169)

Born in 1754 in Greifswald, south of the island of Rügen, in the Baltic, his father, Karl Friedrich, was Hofrat (Councillor) to the Swedish court. In 1769 Karl Friedrich junior entered Prussian military service as a Junker, in the HusR von Zieten Nr 2; on 25 May 1770 he was promoted to Kornett and on 17 June 1775 to Sklt. He fought in the War of the Bavarian Succession in 1778/9 and in the campaign in the Netherlands in 1787; he was awarded the PLM for his actions in the clash at Amstelveen. On 25 May 1789 he was promoted to Prlt; on 28 April 1792 to Strtmstr, in the HusR von Eben Nr 2. On 9 March 1793 he was promoted to Rtmstr and ChEs. On 16 April 1794 he was promoted to Maj. On 24 May 1804 he was promoted to Obstlt; two days later, he was promoted to Obst and given command of HusR von Rudorff Nr 2. He was an excellent hussar officer and after the disasters of Jena and Auerstädt, he commanded the rearguard. On 3 November 1806, with his own regiment and the DragR Graf von Herzberg Nr 9, he held up the French advanced guard at Criwitz and captured Colonel Gerard and an ADC of Bernadotte`s. Bernadotte himself only narrowly escaped being taken prisoner. On 24 September 1807 he was set on half pay until 29 Apr 1809, when he was appointed to command the Brandenburg HusR with a salary of Thlr 2,600 and rations for six horses. On 16 February 1810 he was given command of the Brandenburg Light Brigade. On 21 March 1811 he was promoted to GM and appointed GOC of the West Prussian Cavalry Brigade with a salary of Thlr 2,900 and eight rations for horses. On 1 April 1812 he was appointed GOC of the depot of the non-mobilised cavalry in West Prussia. On 26 November 1812 he became GOC of the cavalry in the mobilised corps in Russia. On 5 March 1813 he was appointed GOC of the cavalry of von Yorck`s I Corps. In 1813 he fought Möckern on 5 April (where he was very distinguished), at Gross-Görschen, where he won the EK II. At Bautzen he won the EK I. He also fought at Haynau on 26 May where he showed what the new Prussian cavalry were capable of. On 21 July 1813 he was appointed Insp Gen of the reserve cavalry in Silesia. On 2 June 1814 he relieved of his duties due to ill health, but was reinstated on 5 May 1815. On 31 May 1815 he retired as GL on a pension of Thlr 1,500 p.a. He died on 8 June 1824 in Pentin, Kreis Greifswald, on the Baltic coast, south of Rügen island.

 

Placed on the Napoleon Series: August 2010

 

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]