Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Hake, Albrecht Georg Ernst Karl von

By: Digby Smith

Hake, Albrecht Georg Ernst Karl von (1181)

Born on 8 August 1768 at Flatow, Kreis Osthavelland, just northwest of Berlin. His father, Karl Friedrich, was a retired Premierleutnant who had served in the Grenadier-Bataillon von Kahlden Nr 1. On 29 August 1779 he became a page to Frederick the Great. On 10 April 1785 he was commissioned as Frch in the Regiment Garde Nr 15b. On 17 April 1788 he was promoted Sklt. In the war against France from 1792 – 1795 he fought at Valmy, the clashes of Fontoy and Longwy, the battle of Pirmasens (for which he was awarded the PLM) and the siege of Mainz. On 15 February 1793 he was attached to the general staff. In 1795 he was appointed QMLt. On 9 November 1799 he was appointed ADC to GFM von Möllendorf on the staff of the Berlin Infantry Inspectorate. On 3 January 1801 he was promoted to Maj; on 19 March 1804 he was appointed ADC to Prinz Heinrich von Preussen with a salary of Thlr 1,500 p.a. On 1 July 1807 he was promoted to Obstlt and on 27 November of that year, he was appointed a member of the Immediat-Untersuchungskommission (Immediate Investigation Commission). He was unpopular with Scharnhorst and the king. On 1 May 1809 he was appointed Director, 1. Division, Allgemeine Kriegsdepartement (General War Department). On 20 May 1809 he was promoted to Obst. On 3 February 1810 he was appointed Chief of the Militair-Oekonomiedepartement (Military Economy Department). On 8 February 1810 he was appointed Geheimer Staatsrat (Privy Councellor) with allowances of Thlr 2,000 p.a. On 16 June 1810 he was made temporary chief of the Allgemeine Kriegsdepartement and Chef of the engineer corps and of the fortresses. On 18 November 1811 he was awarded the RAO III. In early May 1812 he tendered his resignation but on 9 May was promoted to GM instead. On 14 August 1813 he was attached to the headquarters of Austrian Prince Schwarzenberg, the allied supreme commander. Gneisenau has criticised his performance in this post but it was an extremely difficult task, as three allied monarchs dabbled in every decision. Hake fought at Leipzig. On 25 October 1813 he was permitted to wear the Austrian Order of Leopold. In 1814 he fought at La Fere-Champenoise, where he was wounded, and also in the sieges of Mezieres and Montmedy, at Sedan and the blockade of Landrecies. He was awarded the EK II, EK I. On 3 April 1814 he was awarded oakleaves to his PLM. On 30 May 1814 he was promoted to GL and on 22 May 1815 was appointed GOC 13.Bde, IV Corps. He fought at Waterloo. On 28 June 1815 he was made temporary GOC of allied troops in France in place of General Kleist who had fallen ill. On 26 September 1815 he was permitted to wear the Hessen-Kassel Order of the Lion. On 20 October 1815 he was awarded the RAO II and on 30 December 1815 he was awarded the RAO I with oakleaves. On 30 December 1815 he was appointed GOC of a brigade in Danzig. On 3 May 1816 he was appointed GOC of a brigade in Glogau. On 20 May 1816 he was appointed GOC on the Rhine. On 10 December 1816 he was permitted to wear the Russian OStA I. On 15 September 1817 he was appointed Chef of IR Nr 10. On 26 December 1819 he became Minister for War. He died on 17 August 1855 at Castellamare di Stabia near Naples.

Placed on the Napoleon Series: December 2010

 

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]