Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815

Prussian Generals of the Napoleonic Wars  1793-1815: Röder, Friedrich Erhard Leopold von

Röder, Friedrich Erhard Leopold von (1246)

Major General. Commander, Cavalry Brigade, II Corps in 1813.

Born on 24 January 1768 in Breslau (now Wroclaw) on the River Oder, Silesia; Frederic the Great was his godfather and his father, Freidrich Wilhelm, was a friend of the legendary Prussian cavalry commander, General von Seydlitz. Friedrich Erhard died on 8 December 1834 in Rothsürben near Breslau. He entered Prussian military service on 15 April 1781 as Est Jk in Kür R von Röder Nr 1 - his father was Chef of the regiment and died later that year. On 18 Apr 1781, he was commissioned as Kornett, and on 12 February 1786, was promoted to Lt. On 25 May 1770, he was promoted to Prlt, and on 24 October 1793, to Stritt. On 24 December 1799, he was promoted to Maj and appointed 2nd ADC to Fürst zu Hohenlohe. In the war of 1806 he fought at Jena and was captured at the capitulation of Prenzlau. He remained on the inactive list until 10 August 1807, when he became Adj to Gen von Gräwert. He remained faithful to Prince Hohenlohe, whose reputation was destroyed after the 1806 war by Massenbach`s whispering campaign. On 31 August 1808, he was appointed Fl Adj to King Friedrich Wilhelm III, but remained on von Gräwert`s staff. On 20 May 1809, he was promoted to Obst Lt, and from 2 June 1809 to 18 April 1810, he acted as director of the production of muskets in Oberschlesien for Obst Graf Götz. On 18 January 1810, he was awarded the RAO III, and on 18 April 1810, he was appointed Adj to Prinz Wilhelm von Preussen (the king`s brother), On  21 March 1811, he was appointed commander of light troops in the Nieder Schlesiche Brigade. On 8 February 1812, he was promoted to Obst, and on 17 March, was appointed Gen Adj of cavalry; on 18 April, he was appointed CoS of the corps mobilised for the Russian campaign. Fought in the clash at Eckau (19 July) and in the skirmish at Ruhental. On 12 August 1812, he was awarded the PLM, and on 4 September, the French LdH Ch. He fully supported Yorck`s decision to join the Russians through the Convention of Tauroggen on 29 December. When asked to give his opinion of the convention, he said: `General, nothing could be better for the state and for the Fatherland than that you conclude a pact with the Russians. `You personally are gambling everything, thus you must make your own decision`. Next morning, von Yorck, Röder and Maj von Seydlitz signed the agreement with Gen Diebitsch (for the Russians) in the mill at Poscherun and von Yorck`s corps changed sides, abandoning Marshal Macdonald`s X Corps. On 7 September 1814, he was rewarded for his support with oakleaves to his PLM. On 5 January 1813, he was appointed to command the non-mobilised cavalry in Silesia, and on 5 March, he was also appointed to command the Brandenburg Bde. On 14 March 1813, he was promoted to GM. He fought at Gross-Görschen (for which he was awarded the EK II), and Bautzen. On 31 May, he was appointed to command Kleist`s Cav Bde; he then fought at Dresden, Kulm, Liebertwolkwitz (for which he was awarded the Russian OStV III) and Leipzig (awarded the Russian OStA I). On 8 December, he was awarded the EK I. In 1814, he fought at Mery, Neuilly, Oulchy, Sezanne, Claye, Fleurus, Nantuil, Meudon, Villers-Cotterets, Laon, Paris and the sieges of Luxemburg and Thionville. On 7 September 1814, he was awarded oakleaves to his PLM. On 18 April 1815, he was appointd to command the cavalry of I and II Corps, and on 31 May, promoted to GL. He fought at Ligny and Waterloo and on 20 October, was awarded the RAO II with oakleaves. On 27 October, he received a gift of Thr 4,000 from the king. On 13 March 1816, he was appointed to command a brigade in Breslau, and on 28 November 1816, was awarded the Austrian MTO Ch. On 5 September 1818, he was appointed to command the 11th Division. On 3 April 1820, he was appointed commander of V Corps, and on 18 January 1821, was awarded the RAO I with oakleaves. On 14 September 1824, he was appointed Chef of the 1st Ul R, and on 15 August 1825, awarded the Service Cross. On 30 March 1827, he was promoted to GoK, and on 11 September 1828, was awarded the HOSA Ch. He retired on 26 March 1832 and was awarded the HOSA with diamonds.

Placed on the Napoleon Series: January 2012

Research Index | Biographies Index | More on Prussian Generals of the Napoleonic Wars ]

© Copyright 1995-2013, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]