Research Subjects: Biographies


Russian Generals of the Napoleonic Wars: Lieutenant General Afanasii Ivanovich Krasovsky

By Alexander Mikaberidze, FINS

(28 January 1781 – 30 May 1843)

Afanasii Ivanovich Krasovsky was born to a noble family from Slobodsk-Ukraine gubernia. He was enlisted in the Bug Jager Corps on 4 July 1795 and promoted to sub lieutenant on 15 January 1800. In 1804, he took part in the expedition of the Russian Black Sea Fleet to Corfu. In 1805, he fought in Naples and served on the Russian fleet in the Adriatic Sea in 1806. He was sent to the Army of Moldavia in 1807 and participated in actions at Braila, Macin, Girsov, Constanta, Silistra, Ruse and Giurgiu. In 1811, he distinguished himself at Vidin, Kalafat and Lom Palanka. Krasovsky was given command of the 14th Jager Regiment on 13 January 1812 and was promoted to colonel on 30 January 1812.  During the Russian Campaign, he served in the 3rd Brigade of the 15th Division of the 3rd Reserve Observational Army. He took part in actions at Kobryn, Borisov, Berezina and Molodechna (wounded in abdomen). In 1813, he was appointed shef of the 14th Jager Regiment (25 January) and fought at Kustrin, Magdeburg, Dennewitz, and Leipzig. He was promoted to major general on 23 January 1814 with seniority since 18 October 1813. During the 1814 Campaign, Krasovsky fought at Craonne and Rheims and later commanded the 3rd Brigade of the 3rd Grenadier Division. He was relieved of duty because of poor health on 6 November 1819 and returned to service in 1823. He became chief of staff of the 4th Corps on 15 May 1823 and was promoted to lieutenant general on 3 September 1826. Between 1826 and 1829, he commanded in succession the 20th Division (31 October 1826 - 17 June 1828), the 7th Division (10 October 1828), and 3rd Corps (4 October 1829). He took part in Russo-Persian War in 1826-1827 and distinguished himself at Utagan and Erevan. In 1828-1829, Krasovsky participated in Russo-Turkish War and fought at Shumla, Silistra, and Varna. In 1830-1831, he led troops to suppress the Polish uprising. For his actions, he was awarded the Order of St. Alexander of Neva with diamonds, appointed chief of staff of the 1st Army on 11 September 1831, and promoted to general adjutant on 2 December 1831. He became member of the Council of War on 15 April 1834, promoted to general of infantry on 28 April 1841, and was given command of the 1st Corps on 6 November 1842. During his career, he was awarded the Orders of St. Alexander of Neva with diamonds, of St. Anna (1st Class) with diamonds, of St. Vladimir (1st Class), Prussian Order of Red Eagle, two medals “For Military Honor” and “XXX Years of Distinguished Service” and two golden sword.

Placed on the Napoleon Series: November 2002; updated December 2003.

 

Index to the Biographical Dictionary of Russian Generals during the Napoleonic Wars ]



Search the Series

© Copyright 1995-2010, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]