Research Subjects: Biographies


Russian Generals of the Napoleonic Wars: General Baron Karl Fedorovich Lowenstern

By Alexander Mikaberidze, FINS

(9 April 1770 – 24 June 1840)

General Karl Fedorovich Lowenstern

General Karl Fedorovich Lowenstern

Baron Karl Fedorovich Lowenstern was born to a Wittenberg noble family. He was brought to Russia as a child, studied at the Artillery Corps and joined the Marine Corps as guard marine in 1778. He participated in the Russo-Swedish War, serving on frigate “Podrazhislav.” In 1789, he left the Navy and joined the Narva Infantry Regiment as a lieutenant. He was promoted to colonel in March 1799 and, he commanded the 2nd Artillery Regiment from 6 April 1800 to 8 September 1801. In 1805, he became shef of the 1st Artillery Regiment on 13 June and served until October 1806. On 23 September 1806, he was promoted to major general and took part in the campaign against the French. At Eylau, he commanded the Russian artillery in the center, and later fought at Heilsberg and Friedland. In 1808, he commanded the Baltic coastal batteries. In 1812, he commanded the artillery in Bagration’s 2nd Western Army and fought at Moghilev and Smolensk. He distinguished himself at Borodino, commanding the Russian artillery after Kutaisov’s death, and was awarded the Order of St. George (3rd Class, 1 November 1812). In October, he commanded the artillery of the main Russian army and, in December, was given command of the guard and reserve artillery. In 1813-1814, Lowenstern fought at Dresden, Pirna, Hollendorf, Kulm, Leipzig, Thorn, Bar sur Aube, La Fere Champenoise, and Paris. In 1815, he commanded the artillery of the 7th Corps and became chief of artillery of the 2nd Army on 17 June 1816. He was promoted to lieutenant general on 13 May 1818. In 1828, he took part in the campaign against the Turks and fought at Braila, Silistra, and Shumla. He was promoted to general on 3 May 1829. After the Treaty of Adrianople was signed, Lowenstern served as chief of staff of the 2nd Army at Tulcea. In 1832, he became a member of the Council of War. He died in 1840 and was buried at Volkovo Lutheran Cemetery in St. Petersburg.

Placed on the Napoleon Series: November 2002; updated December 2003.

 

Index to the Biographical Dictionary of Russian Generals during the Napoleonic Wars ]



Search the Series

© Copyright 1995-2010, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]