Research Subjects: Biographies


Russian Generals of the Napoleonic Wars: Lieutenant General Andrei Pavlovich Zass

By Alexander Mikaberidze, FINS

(1753 - 5 January 1816, Riga)

Andrei Pavlovich (Andreas Burchard Friedriech) ZASS was born to a noble family in Lifland gubernia. He was enlisted as a sub-ensign in the Life Guard Preobrazhensk Regiment on 26 May 1768 and was promoted to ensign on 12 January 1773. Six years later, he was transferred as a lieutenant colonel to the Life Guard Cuirassier Regiment on 12 January 1779. He took part in the 1787 Campaign against the Turks, and commanded the Pereyaslavl Horse Jager Regiment (1779-1793). In 1793, he was given command of the Kiev Horse Jager Regiment and fought the Poles for the next two years. He was promoted to major general on 8 February 1797 and served as chef of Staroskol Musketeer Regiment between 15 December 1796 and 7 April 1797, when he was discharged from the service. He was rejoined the army on 7 April 1801 and, on 16 November 1802, he was appointed commander of the Ekaterinoslavl Cuirassier Regiment. Next year, on 4 June 1803, he became shef of Pereyaslavl Dragoon Regiment (served until 8 April 1814). In late 1805, he was sent to the Danube Army and took part in the opening moves of the Campaign in 1806. On 27 June 1806, he was promoted to lieutenant general. In 1807-1808, he commanded a cavalry detachment against the Turks. In 1809, he became commander of the 25th Division on 1 January and of the 16th Division on 27 May.† During Bagrationís offensive in August - October 1809, Zass invested and captured the fortress of Ismail, and then commanded a corps in Great Wallachia. In May-June 1810, he successfully fought the Turks, capturing the fortress of Tutrukan (for which he received the Order of St. George, 3rd Class, 25 June 1810) and investing Ruse. In August, he commanded the right wing of the Russian army in Little Wallachia and Serbia. He captured Kladovo and defeated Ismail Bey at Kalafat in 1811. For his actions, he was awarded the Orders of Alexander of Neva, of St. Anna (1st Class), of St. Vladimir (1st Class), and a gold sword for courage. His age and ill health prevented him from continuing to campaign in late 1811. He took a prolonged furlough in late 1811 and returned to army on 18 November 1812. He commanded cavalry detachment of the 3rd Western Army and fought on the Bug and Nieman Rivers. In 1813, he fought at Thon and Bautzen, receiving a second golden sword for courage. He left active service because of poor health in June 1813 and retired in 8 April 1814. He settled in Riga, where he died on 5 January 1816.

Placed on the Napoleon Series: May 2003; updated November 2003.

 

Index to the Biographical Dictionary of Russian Generals during the Napoleonic Wars ]



Search the Series

© Copyright 1995-2010, The Napoleon Series, All Rights Reserved.

Top | Home ]